طرح رجیستری گوشی های موبایل چیست و چرا مدام به تعویق می افتد؟ + نظرسنجی

چه قدر از طرح رجیستری یا ثبت کردن گوشی های موبایل در کشور مطلع هستید؟ داستان این کار تقریبا از سال ۱۳۸۵ شروع شد و هدف آن جلوگیری از ورود گوشی های موبایل قاچاق به کشور بود و فرآیند آن هم این طور بود که فقط گوشی هایی که به طور رسمی از طریق گمرک به کشور وارد شده بودند و شماره شناسایی آن ها (IMEI) ثبت شده بود امکان استفاده داشتند و گوشی های قاچاق شده غیر فعال می شدند. فاز اول این طرح در سال ۱۳۸۵ کلید خورد و با مهیا نبودن بستر های لازم خیلی زود شکست خورد و به فراموشی سپرده شد .پس از وقفه ای ۱۰ ساله در اواخر سال ۱۳۹۴ بود که این طرح در ستاد مبارزه با قاچاق کالا مجددا مطرح شد و از بهار ۹۵رسانه ای شد. در همین راستا در تابستان ۹۵ برخورد قاطعی با فروشگاه های گوشی های بدون پشتیبانی رسمی در کشور انجام شد که شاید مشهود ترین آن ها جلوگیری از فروش گوشی های موبایل شرکت اپل یعنی آیفون برای چند ماه بود که اعلام شده بود فقط در صورتی اجازه ی فروش مجدد این برند در کشور داده می شود که به صورت رسمی از این گوشی ها در کشور پشتیبانی صورت پذیرد. با توجه به این که اپل یک برند آمریکایی محسوب می شود و اخذ نمایندگی رسمی از سوی یک شرکت ایرانی برای این محصول مقدور نبود این پشتیبانی صرفا شامل ثبت شرکت های وارد کننده این محصولات می شد که نتیجه ای جز افزایش قیمت و بلاتکلیفی خریداران برای چند ماه نداشت. در هر صورت با انجام مراحل فوق برای تمام برند های خارجی، فاز آزمایشی طرح ثبت گوشی های موبایل در اواخر تابستان ۹۵ اجرا شد و مقرر شد تا پس از عبور از مرحله آزمایشی به اجرا برسد که متاسفانه اجرای نهایی این طرح مجددا به تعویق افتاده است و طبق وعده مسئولان به آخر تابستان امسال موکول شده است.

چند نکته در رابطه با طرح رجیستری گوشی های موبایل:

اول این که اجرای این طرح هیچگونه هزینه ای برای مشتریان ندارد و از پرداخت هرگونه هزینه مجزا برای این امر خودداری کنید.

نکته بعدی این که ، گوشی های موبایل فعال فعلی شامل این طرح نمی شوند و فقط گوشی هایی که پس از شروع رسمی طرح ، به کشور وارد شوند شامل این طرح میشوند.

فواید این طرح چیست؟

فایده عمده این طرح ، حمایت از واردکنندگان رسمی و جلوگیری از ورور گوشی های موبایل تقلبی و یا بدون خدمات پس از فروش عنوان شده است که می تواند قیمت گوشی های موبایل در سراسر کشور را یکسان کند و از نوسان های قیمتی جلوگیری کند.

 

نظر شما در رابطه با اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل چیست؟

با ورود به سایت نت رای نظر خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *