علی شریعتی ، نگاهی به زندگی نامه ی فریادگر بزرگ آزادی!

علی شریعتی در یک قالب نمی گنجد

علی شریعتی از ماندگارترین نام های تاریخ است.

نام های ماندگار و اسطوره های تاریخ امروزه از نگاه نسل هایی دیده میشوند که شاید بوی از حال و هوای آن زمان نبرده باشند.
علی شریعتی  در ٢٩ خرداد ١٣۵۶ در روستایی در نزدیکی سبزوار به دنیا آمد.او از فعالان سیاسی و مذهبی و نظریه پردازان انقلابی بوده است.هم چنین میتوان او را نویسنده ، جامعه شناس ، تاریخ شناس و فیلسوف هم خطاب کرد.
پدر او محمد تقی شریعتی از بنیان گذاران کانون نشر حقایق اسلامی در مشهد بود.او فعالیت خود را در این کانون شروع کرد و در جوانی از سخنرانان این کانون شد.
پدر او ،محمد تقی شریعتی ،به دلیل فقر خانواده از او خواست که به دانشسرای مقدماته معلمان برود.

جالب است بدانید علی شریعتی  در زمانی که دانش آموز دانشسرا بود،اولین ترجمه ی خود را از کتاب ابوذر غفاری آغاز کرد.علاوه بر ترجمه مطالب این کتاب آمیخته ای از نوشته های شریعتی و متن اصلی است.او بعد از گرفتن لیسانس با توجه به شاگرد اول شدنش برای ادامه ی تحصیل به فرانسه رفت.
در سال ١٣۴٣ زمانی که دکتر شریعتی به ایران بازگشت توسط ساواک در مرز دستگیر شد.

فصل خاکستری

علی شریعتی در سال ١٣۴٨ مسئولیت امورفرهنگی حسینیه ی ارشاد را به عهده میگیرد.همچنین جامعه شناسی مذهبی، تاریخ شیعه و معارف اسلامی را تدریس می کنند.
در نهایت رژیم حسینیه ی ارشاد را در سال ١٣۵٢ تعطیل نمود و او به مدت ١٨ ماه به زندان رفت.
این آغازی برای زندگی مخفیانه ی علی مزینانی بود.
بعد از تعطیلی حسینیه ی ارشاد سخنرانی های ایشان به اسم مستعار به چاپ می رسید.هر روز فعالیت ایشان محدودتر میشدآن چنان که میگوید:

“ظاهراً آزاد هستم و از قید اسارت، به اصطلاح رهایی یافتهام ولی آنچه مسلم است نوع زندانم تغییر کرده و از زندان دولتی به زندان خانه منتقل شدهام”
سرانجام علی شریعتی خسته از وضعیت موجود قصد به هجرت پیدا می کند.او باگذر نامه ای به اسم ‘علی مزینانی’ از کشور خارج شد.
پس از گذشت ٣ هفته از هجرت وی در ساوت همپتون انگلیس به علت سکته ی قلبی در گذشت

علی شریعتی ،معلم انقلاب
علی شریعتی
اندیشه های  علی شریعتی ، لوتر ایران:

علی شریعتی یکی از متفکران مسلمان بود.در عین حال رویکردی نقادانه نسبت به برخی از باورهای مذهبی داشت.او از نگاه سطحی به مدرنیته نیاز انتقاد میکرد و معتقد بود کشور راه پیشرفت و ترقی ملت های شرقی متفاوت از راهی است که غرب پیوده است.
علی شریعتی   معتقد به برقراری حکومت دینی نبود.ایشان دکوراسی با رأی اکثریت را در جهان امروزی قابل قبول ترین حکومت می دانست.
از نظر علی شریعتی استبداد و دیکتاتوری را عامل نادیده گرفته شدن استعدادهای انسانی می دانست:
“پذیرش استبداد پذیرش شرک است: اگر سرنوشت خود را بدست کسی بسپاریم یا در دست کسی بیندازیم شرک آوردهایم؛ اگر آزادی خویش را به کسی فروختیم یا کسی را صاحب خود پنداشتیم و یا ادعای کسی را که خود را صاحب ما میشمارد پذیرفتیم، مشرکیم …

هرکس به خاطر قدرت، علم، ثروت و نژاد… تکبر ورزد و خود را از دیگران بزرگتر نشان دهد، یا اراده خود را بر خلق «تحمیل» کند و به «میل خود» حکومت براند، ادعای خدایی کرده، و هرکه آنرا بپذیرد «شرک» آورده است. زیرا «حکومت مطلقه»، «اراده مطلقه» تکبر، قدرت و تسلط و تملک در انحصار خداست.»

مجموعه ای از آثار:

اکثر کتاب های  علی شریعتی  وجمع آوری سخنرانی های او در حسینیه ی ارشاد، دانشگاه ها یا مجموعه ای از مقالات و نوشته های پراکنده اوهستند که توسط مرکز نشر آثار شریعتی به صورت مجموعه او به چاپ رسیده

از مجموعه آثار او می توان:

هبوط در کویر، فاطمه فاطمه است،شیعه، ما و اقبال و … نام برد.

خوانندگان گرامی می توانید در جشنواره دکتر شریعتی شرکت کنید و برنده جایزه شوید

1 دیدگاه برای «علی شریعتی ، نگاهی به زندگی نامه ی فریادگر بزرگ آزادی!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *