راهکارهای جهت رهایی از استرس

راهکارهای جهت رهایی از استرس

استرس تبدیل به جزء غیر قابل اجتناب در زندگی ما شده است. سبک زندگی بسیار نا آرام که آن را دنبال می کنیم، میزان تنشی که در معرض آن قرار می گیریم، همگی ما را به طریقی تبدیل به قربانیان استرس کرده است. در اینجا چند راهکار جهت رهایی از استرس را باهم میخوانیم:

مدیتیشن (تفکر)

اولین تمرین کاهش استرس مدیتیشن است. مدیتیشن یک تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است که در آن شخص به آرامی توجه خود را به درون میبرد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند. یک اتاق ساکت و آرام را بیابید که بسیار روشن است. چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید و براین فکر تمرکز کنید که چگونه بدن و ذهن تان به آرامی آرام می شود. خوشنودی حاصل شده از مدیتیشن بسیار روش موثری برای کاهش استرس است.

سه تکنیک رایج مدیتیشن در بسیاری از کشورها, مراقبه TM، مدیتیشن تنفسی و مدیتیشن تمرکزی (mindfulness) میباشد:
۱) در TM شما یک کلمه یا صوت ساده (که مانترا نامیده میشود ) را در طول زمان مدیتیشن با خود تکرار میکنید تا افکار خود را متمرکز کنید و به حالت آرامش برسید.
۲) مدیتیشن تنفسی, تمرکز بر فرایند دم و بازدم، برای کمک به روشن شدن ذهن میباشد.
۳) مدیتیشن تمرکزی (mindfulness), تمرکز روی زمان حال، قدردانی از افکاری که به سطح میآیند و مشاهده آنها بدون قضاوت است.

  ریلکس (آرام سازی)

ریلکسیشن تکنیکی برای آرام کردن عضله‌های بدن است و شما با استفاده از آن می‌توانید از فشاری که بر اعضای بدنتان وارد شده است خلاص شوید و هم زمان با تمرکز درست ذهن خود را نیز آرام کنید. فشار‌های عصبی و عامل استرس‌زا آنچنان بر اعصاب ما تاثیر می‌گذارد که گاهی خودمان متوجه انقباض بیش از حد عضله‌های بدنمان نمی‌شویم. اما بعد از اینکه آنها را آزاد کردیم از روی احساس آرامشی که پیدا می‌کنیم تازه پی می‌بریم وجودمان تا چه اندازه تحت استرس و فشار بوده است.
بنشینید، تکیه دهید و آرام باشید. هر زمان که به دلیل استرس احساس تنش داشتید، روی صندلی نشسته و تکیه دهید یا دراز بکشید. عضلات خود را شل کنید و چشمانتان را ببندید. می توانید موسیقی مورد علاقه تان را نیز پخش کنید. بروید و تلویزیون تماشا کنید یا یک فیلم ببینید و یا شروع به کشیدن نقاشی کنید. به بیان دیگر هر کاری که تصور می کنید با آن آرام می شوید را انجام دهید.اگر هیچ کدام از آنها کمک نکرد، یک چرت کوتاه بزنید و درمی یابید که چقدر احساس تازه تری خواهید داشت. آرام سازی بدن به آرام شدن ذهن نیز کمک می کند.

 ورزش

امروز بیش از هر زمان دیگری ارزش فعالیتهای بدنی و نقش آن در سلامت شناخته شده‌است. در واقع زندگی ماشینی، فعالیتهای حرکتی روزمره را کاهش داده و برای جلوگیری از بروز بسیاری از بیماریها ورزش امری ضروری است .هیچ چیز جایگزین یک ورزش خوب نیست.به درستی گفته شده است :”سلامتی ثروت است” و اگر سالم باشید ، بسیاری از دلایل استرس از شما دور می شود، چرا که به سادگی احساس خستگی و بی حوصلگی نمی کنید.یک بدن قوی دارای ذهن سالم تری نیز هست. بنابراین به باشگاه های ورزشی بپیوندید و مشاهده کنید که سطح استرس شما به صورت چشمگیری کاهش می یابد.

 لذت بردن از زندگی

لذت بردن از زندگی با پول راحت تر است اما برای لذت بردن اگرچه پول لازم است اما کافی نیست. برخی معتقدند برای لذت بردن از زندگی حتی پول هم لازم نیست. اگر کمی و فقط کمی بخواهیم از زندگی لذت ببریم و نگاهمان را کمی بهتر کنیم بسیاری از لذت ها نه وقت زیادی می خواهد و نه پول زیادی. پس تا جایی که می توانید از زندگی خود لذت ببرید.می توانید در یک بازی دسته جمعی شرکت کنید، به دیدن دوستانتان رفته و یا به یک گردش بدون برنامه ریزی شده بروید. چیزهایی که تاکنون تجربه نکردید را امتحان کنید و به سادگی از زندگی لذت ببرید. لذت از زندگی این دیدگاه را به شما می دهد که زندگی زیباست و اگر بتوانید از زندگی لذت ببرید ، استرس به سختی می تواند بر شما غلبه کند.

عوامل کنترل استرس و تأثیرات خاموش آن در اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *