انتقال انرژی بی سیم،تلفن همراه خود را بدون کابل شارژکنید.+نظر سنجی

 

تا به حال به این فکر کرده اید که گوشی خود را بدون وجود کابل شارژ کنید؟ یک لپ تاب بی سیم میتواند بدون اتصال به پریز برق در اتاقی که یک دستگاه فرستنده در آن باشد، به طور خودکار شارژ شود و بدون باطری کار کند.آیا چنین چیزی محقق می شود؟ دنیای رو به رشد امروزی چنین امری غیر ممکن نمیداند. انتقال انرژی بی سیم یا برق بی‌سیم فرایندی است که در هر سیستم جایی که انرژی الکتریکی از یک منبع برق به یک بار الکتریکی(امپدانس) بدون اتصال سیم انتقال می‌یابد جای می‌گیرد.انتقال بی‌سیم در مواردی سودمند است که انتقال انرژی آنی و مداوم مورد نیاز است

انتقال انرژی بی سیم شاید جدید به نظر برسد اما این تصور اشتباه است.ایده انتقال انرژی بی سیم قدمت دیرینه ای دارد.اولین بار در اوایل قرن بیستم توسط نیکلا تسلا بیان شد.این ایده تا اندازه ای راه اندازی شد اما با مشکل مواجه شد و به نتیجه ی نهایی نرسید

در واقع منظور از «وایرلس» این است که نیازی به اتصال دستگاه به پریز برق یا دیگر منابع الکتریسیته از طریق سیم های رابط نداریم، بلکه سطح شارژر و دستگاه صرفاً باید در تماس با یکدیگر باشند.

برای انتقال انرژی بی سیم روش های مختلفی وجود دارد.یکی از محبوب ترین آن ها روش القای مغناطیسی است.ملکرد این روش به این صورت است که یک میدان مغناطیسی متناوب که از یک سیم پیچ ناشی می شود می تواند در سیم پیچ دیگری که در نزدیکی آن باشد جریان الکتریکی را القا کند.از این روش در ابزارهای زیادی همچون مسواک های برقی و شارژرهای بی سیم تلفن همراه استفاده می شود. اما این روش یک مشکل اساسی دارد، به رغم اینکه در تماس با سیم پیچ ها بازدهی دستگاه بسیار خوب است اما وقتی که تنها چند میلی متر فاصله وجود داشته باشد بازدهی به صفر می رسد.

انتقال انرژی بی سیم
مزایا و معایب این روش انتقال انرژی:
  • نبود کابل میتواند اولین مزیت روش انتقال بی سیم انرژی باشد.
  • دیگر مزیت آن ای است که هر سطح یا وسیله ای را می توان به راحتی به پَد شارژ وایرلس بدل کرد.
  • در این روش تقریباً نیمی از انرژی، یا در فرایند تولید میدان مغناطیسی یا در حین انتقال انرژی از دستگاه شارژ به کویل گیرنده، تلف خواهد شد. به همین دلیل است که سرعت شارژ بیسیم به سرعت شارژ معمولی نمی رسد و کندتر از آن انجام می شود
  • از طرف دیگر، فناوری شارژ بیسیم هزینه بیشتری را در مقایسه با روش های مرسوم کابلی در پی خواهد داشت و به همین دلیل، شرکت های زیادی از خیر پیاده سازی آن در محصولاتشان می گذرند.
کاربردهای انتقال انرژی بی سیم:

از فناوری انتقال بی سیم انرژی الکتریکی می توان در کاربردها و محیط های گوناگون استفاده کرد. این فناوری توانایی انتقال انرژی را به صورت ایمن، کارا و در فواصل زیاد را دارد و باعث بهبود دستگاه ها و وسایل مختلف می شود. به طور کلی این فناوری می تواند به دو صورت زیر به کار گرفته شود:

استفاده مستقیم از انرژی الکتریکی:

در این روش از انتقال بی سیم انرژی الکتریکی به صورت مستقیم برای تامین برق دستگاه استفاده می شود. به این ترتیب تمام انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه به صورت بی سیم به خود دستگاه منتقل می شود. در این حالت هیچ باتری ای وجود ندارد. این حالت برای دستگاه هایی که به صورت مداوم و ثابت از آن ها استفاده می شود کاربرد دارد. با استفاده از فناوری انتقال بی سیم انرژی الکتریکی به صورت مستقیم دیگر نیازی نیست که وسایل و دستگاه های الکتریکی را باسیم به برق متصل کرد و با انبوهی از سیم های درهم و خاک خورده مواجه شویم. برای مثال با استفاده از این فناوری به جای استفاده از چند کابل برای اتصال همزمان تلویزیون و سینمای خانگی و دستگاه پخش BLU-RAY به برق می توان بدون هیچ گونه کابلی انرژی مورد نیاز آن ها را تامین کرد.

انتقال بی سیم انرژی الکتریکی به صورت خودکار:

این روش برای دستگاه های مجهز به باتری قابل شارژ کاربرد دارد. در این حالت با استفاده از انرژی الکتریکی به صورت بی سیم می توانید دستگاه های خود را شارژ کنید و دیگر خبری از کابل های مزاحم برای شارژ دستگاه ها نیست.

نظر خود را در مورد کاربرد ابن روش در انتقال انرژی در سایت نت رأی ثبت کنید.

1 دیدگاه برای «انتقال انرژی بی سیم،تلفن همراه خود را بدون کابل شارژکنید.+نظر سنجی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *