اعتیاد به تلفن همراه هم یک بیماری است! +نظر سنجی

اعتیاد به تلفن های  همراه!

تلفن های همراه  سرگرمی اکثر افرد جامعه به حساب می آیند . وسیله ی بازی این روز های کودکان محدود به تبلت ها ،بازی های کامپیوتری، تلفن های همراه شده است.

خبر های دسته اول در فضای مجازی، ارتباط سریع و آسان تر،وابستگی شغلی  و خیلی عوامل دیگر موجب وابستگی هرچه بیشتنر افراد به تلفن های همراه خود  می شود.اما آیا این نزدیکی بیش اندازه یا استفاده از تلفن همراه در مدت زمان طولانی همان اعتیاد است؟

مراکز تحقیقاتی مختلف، به صورت گسترده تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده‌اند. نوموفوبیا (Nomophobia) یا اضطراب ناشی از دور بودن از موبایل  و سایر وسایل مشابه، به صورت یک فوبیای رسمی، در میان سایر فوبیاهای رایج، شمرده می‌شود.

در جریان این تحقیق مشخص شد، بسیاری از افرادی‌که به موبایل‌شان وابسته می‌شوند یا مدت زیادی را به استفاده از این وسیله اختصاص می‌دهند همیشه یک هراس یا اضطراب در مورد از دست‌دادن و گم‌شدن گوشی‌شان ، تمام‌شدن شارژ باتری آن یا به پایان رسیدن اعتبارش دارند.

تلفن های همراه

آیا استفاده ی زیاد همان اعتیاد است؟

بیشتر ما استفاده طولانی مدت از تلفن همراه را نشانه وابستگی به آن می دانیم اما موضوع پیچیده تر از این حرف هاست . صرف زیاد بودن زمان اختصاص داده شده به تلفن همراه نمی توان گفت فرد اعتیاد دارد. هدفی که فرد یا کودک به بهانه ی آن به دنبال تلن همراه می رود هم مهم است.

چگونه به تلفن همراه خود معتاد شدیم؟
  1.   وقتی متوجه می شوید موبایلتان را جا گذشته اید دچار حمله ترس می شوید. یا بدتر از آن وقتی آن را گم می کنید به شدت ناراحت یا افسرده می شو
  2.  حتی وقتی در حمام هستید هم دوست دارید با تلفن همراهتان موزیک گوش دهید.
  3. وقتی باتری موبایل شما در حال تمام شدن است، با اضطراب به دنبال شارژر یا پریز برق می گردید.
  4. علائم خماری:در پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، از ۱۰۰۰ دانشجو در سراسر دنیا خواستند که ۲۴ ساعت را بدون گوشی تلفن همراه موبایل و اینترنت بگذرانند. بسیاری از این دانشجوها علائمی شبیه اضطراب و افسردگی را گزارش کردند
چرا باید از این اعتیاد دوری کنیم؟

تا کمتر عصبی  شویم:  شبکه‌های اجتماعی و سایر ابزارهایی که توسط موبایل‌ها در اختیار ما قرار گرفته‌اند، در کنار ایجاد لحظات لذتبخش برای ما، به دلیل محدودیت‌های ذاتی خود، استرس‌های زیادی را هم به ما اعمال می‌کنند.

حافظه‌‌ و تمرکز بهتری داشته باشیم: حافظه با تمرین و به کار گرفته شدن تقویت می‌شود. انسان که زمانی اشعار بلند را حفظ می‌کرد و متن کتابها را به خاطر می‌سپرد،‌ امروز نیازی به حفظ کردن شماره نزدیک‌ترین دوستانش هم ندارد.

سعی کنید استفاده ی خود از تلفن همراهتان را محدود تر کنید،  بیشتر به عنوان ایزاری برای تماس به آن نگاه کنید.شاید این عوامل بتواند به شما کمک کند از تا از اعتیاد به  تلفن همراه فاصله بگیرید.

روزانه چند ساعت را به کار با تلفن همراه خود اختصاص می دهید؟نظر خود را درسایت نت رای وارد کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *