محبوب ترین مرد اخلاق فوتبال ایران + جشنواره

از اولین افتخارات تا آخرین بازی مهدی مهدوی کیا:

مهدی مهدوی کیا یکس از محبوب ترین های  فوتبال ایران، در سال ۱۳۵۶ در شهر ری متولد شد.

مهدی مهدوی کیا در باشگاه های  بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم و هامبورگ، اینتراخت فرانکفورت آلمان و داماش گیلان و استیل آذین بازی کرده است.

او پس از ۲۱سال بازی حرفه ای در سال ۹۲ با فوتبال خداحافظی کرد.

مهدوی کیا ۴ بار در دربی حضور داشته و هر بار تیم پرسپولیس برنده ی دربی بوده است.اولین حضور او در دربی سال ۷۵ بوده که تنها ۱۹ سال سن داشته است.

آخرین حضور مهدوی کیا  بعد از ۱۳ سال در دربی ،مربوط به سال ۹۰ بوده است.

مهدی مهدوی کیا
نگاهی به افتخارات مهدوی کیا:
  • او در سال ۲۰۰۲—۲۰۰۳ در نشریه ی کیکر بهترین بال راست بوندسلیگا خوانده شد.
  • مهدی دارنده رکورد بیشترین بازی یک ایرانی در بوندس لیگا است. وی در دوران حضور در تیم های بوخوم، هامبورگ و اینتراخت فرانکفورت مجموعا ۲۵۲ بازی در دسته اول بوندس لیگا انجام داد.
  • مهدی تنها ایرانی است که در تیم منتخب قرن یک باشگاه اروپایی انتخاب شده است. در سال ۲۰۱۲ این بازیکن به عنوان یکی از ۱۱ بازیکن تیم منتخب قرن باشگاه هامبورگ انتخاب شد.
  • در سال ۲۰۱۲ سایت فیفا اعلام کرد که مهدوی‌کیا محبوب ترین بازیکن جهان در مرحله مقدماتی شناخته شده است.در پایان رای گیری او به عنوان محبوب ‌ترین بازیکن آسیا و عنوان دوم محبوب ترین بازیکن جهان معرفی شد.
  • مهدوی کیا بهترین پاسور بوندس لیگا در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۳ وبهترین بازیکن فصل هامبورگ ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴

علاوه بر تمام موفقیت های و لقب های وی ،مرد اخلاق بودن جلوه ای دیگر به کارنامه ی او می دهد. او به عنوان مرد اخلاق در سال ۹۱ شناخته می شود.

در نهایت مهدوی کیا در سن ۳۶ سالگی پس  از  بازی با سپاهان از فوتبال خداحافظی کرد.هرچند این خداحافظی به دلیل باخت پرسپولسی در مقابل سپاهان تلخ تر هم شد.

شما می توانید با شرکت در جشنواره زندگی نامه ی مهدوی کیا برنده ی جایزه ی نت رای شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *