نگاهی بر کشور آرژانتین و ویژگی های آن+جشنواره

اسم آرژنتین که می آید خیلی از فوتبال دوست ها به یاد مارادونا ومسی و فوتبال آرژانتین می افتند. اما در مورد کشور آرژانتین چه می دانید؟آیا چیزی در مورد صادرات گسترده ی این کشور شنیده اید؟

کشور آرژانتین دومین کشور وسیع آمریکا ی جنوبی،از مهاجرت اسپانیایی ها و ایتالیایی ها شکل گرفته است.

آرژانتین هشتمین کشور وسیع جهان است

قبل از ورود اروپائیان جمعیت آرژانتین از سرخ پوستان تشکیل شده بود.اسپانیایی‌های مهاجم در سال ۱۵۱۶ میلادی به بهانه ی گنج  وارد آرژانتین شدند.

بوئنوس آیرس بزرگ ترین شهر و پایتخت آرژانتین می باشد.این کشور دارای ۲۳ ایالت است.یک شهر به عنوان پایتخت فدرال.نلم بخش فدرال شهر خودگردان بوئنوس آیرس است.

از دیگر شهر های بزرگ آرژانتین می توان به کوردوبا، روزاریو، مندوزا، توکومین، لاپلاتا، ماردل پلاتا اشاره کرد.

کشور آرژانتین دومین کشور پذیرنده ی توریست در آمریکای جنوبی:

یکی از مشهور ترین جاذبه های آرژانتین، آبشارهای رود ایگوازو است. این آبشارها  که بین کشور برزیل و آرژانتین قرار دارند، در جنگل های نیمه حاره ای قرار دارند.مقدار جریان آب این آبشار تقریبا سه برابر آبشار نیگارا بر آورد شده.

سن تلمو بازار جالبی در نوئنوس آیرس است. این منطقه مغازه های عتیقه فروشی و تاریخچه تانگو را میتوانید مشاهده کنیدزبان :

این کشور دارای بیش از ۴۰ زبان محلی و خارجی است اما زبان ملی رسمی در آرژانتین زبان اسپانیایی است.

این  کشور بعد از کشور های مکزیک ، اسپانیا و کلمبیا بیشترین جمعیت اسپانیایی زبان ها را دارد. .

زبانهای ایتالیایی، انگلیسی و فرانسوی بطور گسترده مورد گویش قرار می‌گیرند، و زبانهای دیگری همچون ژاپنی، چینی، کره‌ای و روسی را به سادگی می‌توان در بوینس آیرس(پایتخت آرژانتین) یافت.

کشور آرژانتین و اقتصادی خود کفا:

آرژانتین یکی از عمده ترین تولیدکنندگان گوشت گاو و گوسفند، پشم، گندم و در جهان است. بیش از نیمی از مساحت آرژانتین را مراتع تشکیل میدهد.

این کشور از نظر منابع طبیعی من جمله نفت، گاز طبیعی، سنگ آهن و فلزات کمیاب غنی است و امکان بالقوه زیادی برای تولید نیروی هیدروالکتریک دارد.

با وجود صادرات گسترده و منابع طبیعی  می توان گفت آرژانتین اقتصادی خود کفا دارد.این کشور به دلیل بی ثباتی سیاسی و تورم بالا از قدرتش کاسته شدئه است.

هم چنین صنایع تولید شامل مواد شیمیایی، فولاد، سیمان، کاغذ، خمیر کاغذ، منسوجات سهم بزرگی در اقتصاد این کشور دارند.

بحران آرژانتین:

از اواخر سال ۱۹۷۰ تا به امروز آرژانتین در گیر عوارض تورم بالااست.

کشور از لحاظ تاریخی دارای طبقه متوسط فراوانی در مقایسه با دیگر کشورهای آمریکای لاتین می‌باشد، اما این بخش از جمعیت در اثر سلسله‌ای از بحرانهای اقتصادی از بین رفته‌اند.

این رکود اقتصادی ارزش پول این کشور را به شدت کاهش داد.پس ازبهبود وضعیت اقتصادی در سال ۲۰۰۳،صندوق جهانی پول وامی به این کشور برداخت کرد.و آرژانتین به پرداخت بدهی های کلان خارجی خود را روی آورد.

مذهب:

اکثر مردم آرژانتین مسیحی هستند.آن ها پیرو کلیسای کاتولیک اند.تنها ۷ درصد مردم این کشور بدون دین هستند.کشور آرژانتین

در مورد سیاست آرژانتین بیشتر بدانید:

چارچوب سیاسی آرژانتین یک جمهوری فدرالتوام با نمایندگان مردمی دموکراتیک پارلمانی است که در آن رئیس جمهورهم رئیس کشور و هم رئیس دولت بوده، و فعالیت وی توسط نظام چند حزبی جمع گرا تکمیل می‌شود.

رئیس جمهور فعلی آرژانتین کر یستینا فرناندز، به همراه خولیو کوبوس به عنوان معاون رئیس جمهور می‌باشند.

کازا روسادا،کاخ ریاست جمهوری آرژانتین

کشور آرژانتین تنها کشور از آمریکای لاتین بود که در جنگ خلیج فارس تحت ریاست سازمان ملل شرکت نمود این کشورهمچنین به عملیات‌های گسترش صلح در جهان کمک نموده‌است.

آرژانتینبی ها در حوزه ی علم و فناوری هم بسیار نقش موثری داشتند.

تا به حال نام قیچی فینو چیتو به گوشتان خورده است؟این قیچی جراحی اولین بار توسط انریکو فینوچیتو طراحی شده است.او هم چنین وسایل دبیگری از میز جراحی همچون بازکننده قفسه سینه را هم طراحی کرده است.

نیروی هسته‌ای در آرژانتین در وضعیت بسیار پیشرفته‌ای قرار دارد. آرژانتین برنامه هسته‌ای خود را بدون هیچگونه وابستگی عمده به فناوری خارجی توسعه داده‌است.  در سال۱۹۸۳، این کشور اذغان نمود که دارای توانایی تولید اورانیوم مناسب سلاح هسته‌ای می‌باشد، گامی مهم به سوی فراهم ساختن تسلیحات هسته ای. از این پس آرژانتین تعهد نمود که قدرت هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح آمیز بکار برد.

آرژانتینی ها هم فوتبال دوستند:

فوتبال  ورزش محبوب آرژانتینی هاست.این تیم در جام ملت های آمریکا ۱۴ قهرمانی کسب کرده.هم چنین در سال ۲۰۰۷  به صدر رده بندی فیفا صعود کرد.

قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها در سال ۱۹۹۲، ۲ قهرمانی در بازی‌های المپیک در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸، از دیگر افتخارات مهم این تیم می‌باشد.

 در جشنواره ی آشنایی باآرژانتین شرکت کنید و برنده ی جایزه نقدی شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *