محسن چاوشی و فعالیت های وی در عرصه ی موسیقی+ جشنواره

وقتی اسم فیلم سینمایی سنتوری از داریوش مهرجویی می آید محال است به یاد محسن چاوشی و آهنگ های پر خاطره اش در این فیلم نیافتیم.این روزها هم صدای محسن چاوشی جلوه ی دیگری به سریال در حال پخش شهرزاد می دهد.محسن چاوشی
محسن چاوشی خواننده، ترانه سرا،تنظیم کننده،   متولد ۸ مرداد سال ۵۸ در خرمشهر است و اصالتاً کردتبار است.

مروری بر دوران فعالیت آقای صدا:

آغاز دوران فعالیت او به ۱۴ سال پیش بر می گردد.چاوشی فعالیت حرفه ای خود را با آلبوم نفرین در سال ۸۲ آغاز کرد.
خودکشی ممنوع، لنگه کفش، متاسفم و سنتوری از دیگر آلبوم های غیر رسمی او طی سال های ۸۴ تا ۸۶ بوده است.آلبوم علی سنتوری بعد ها به صورت رسمی در آمد.
یه شاخه نیلوفر اولین آلبوم رسمی اوبود که در سال ۸۷ منشر شد.
در مجموع ۱۵۰ قطعه از او در قالب ۱۱ آلبوم و چندین تک آهنگ منتشر شده است.

لیست آلبوم های رسمی منتشر شده محسن چاوشی
 • یه شاخه نیلوفر
 • ژاکت
 • حریص
 • پرچم سفید
 • من خود آن سیزدهم
 • پاروی بی قایق
 • امیر بی گزند
خاطره ای از ضبط اهنگ سنتوری:

«چارهای جز این نداشتم که در خانه و در یکی از اتاقهایمان کار ضبط را انجام بدهم. به کمک مادرم یک پتو را با میخ به جلوی پنجره زدیم و دیوارها را هم با پتو پوشانیدم تا صدا نپیچد. مادرم از اتاق بیرون رفت و با یک پتو از بیرون، در اتاق را پوشاند. خودم هم از این طرف در، یک پتو آویزان کردم تا بتوانم در نهایت فضایی را در اختیار داشته باشم که در آن بشود وکال گرفت. بعد از همه این ماجراها، پتو را کشیدم روی سرم و در همان شرایط خواندم و همه وکال را ضبط کردم. از زیر پتو که بیرون آمدم، «علی سنتوری» به دنیا آمده بود. همان نسخه هم نهایی شد و پخش شد»

محسن چاوشی و حاشیه ها:

نبود هیچ کنسرتی در تاریخ فعالیت چاوشی حاشیه هایی را برای او به وجود آورده.اما انتشار چند اجرای زنده در صفحه ی مجازی چاوشی به یک سری از آن ها خاتمه داد.

محسن چاوشی در یکی از مصاحبه های خود در مورد انتخاب اشعار مولانا و وحشی بافقی بیان کرد:

علاقه زیادی به ادبیات کلاسیک ایران دارم؛ قرن‌ها پیش شاعری بوده که هنوز هم حرف‌هایش مصداق دارد این عمق کار را می‌رساند. در مورد تفاوت هم باید بگویم که قبلا هم متذکر شدم که از تکرار کردن خودم دوری می‌کنم. همیشه حرف جدیدی دارم که فکر می‌کنم مخاطبان هم من را اینگونه بیشتر می‌پسندند.

 برخی از جوایز و موفقیت ها:

 • در نخستین جشنواره سالانه موسیقی ما، در بخش مردمی، جوایز بهترین آهنگسازی پاپ، بهترین آلبوم پاپ (من خود آن سیزدهم)، بهترین ترانهٔ پاپ (غلط کردم غلط)،
 • بهترین کاور آلبوم (کاور آلبوم من خود آن سیزدهم) و بهترین تیتراژ (واسه آبروی مردمت بجنگ، به همراهی فرزاد فرزین)، به محسن چاوشی تعلق گرفت.
  در اختتامیه سی و دومین «جشنواره موسیقی فجر» جایزه باربد بهترین آلبوم موسیقی پاپ به آلبوم «امیر بیگزند» محسن چاوشی تعلق گرفت.
 •  در جشنوارهٔ «حافظ»، جایزهٔ بهترین موسیقی متن فیلم به محسن چاوشی برای فیلم سنتوری رسید

در جشنواره زندگی نامه ی چاوشی شرکت کنید و برنده ی جایزه نقدی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *