طرح جدید اینترنت نامحدود در ایران چه بود و چرا شکست خورد ؟! + نظرسنجی روز

خبر طرح جدید اینترنت نامحدود چند روزی است که بر سر زبان ها افتاده ، در این گزارش ابتدا آن را بررسی می کنیم سپس به دلایل توقف پیش از عرضه آن می پردازیم.

ایده‌ی ایجاد این طرح در ابتدا با اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر ناکارآمدی روش های عرضه‌ی اینترنت در کشور شکل گرفت و سرانجام پس از بررسی و تصویب در مدت زمان نسبتا کوتاهی به سرویس دهندگان اینترنت ثابت ابلاغ شد و قرار بود از ابتدای شهریورماه نیز اجرایی شده و جایگزین سرویس‌های حجمی موجود شود.

جزئیات این طرح در شکل زیر نشان داده شده است :

طرح جدید اینترنت نامحدود
جزئیات طرح جدید اینترنت نامحدود
اعتراض شدید کاربران نسبت به طرح جدید اینترنت نامحدود

مدت کوتاهی پس از ابلاغ رسمی این خبر موج شدیدی از اعتراضات توسط کاربران شکل گرفت و طرح در همین ابتدای کار با عدم پذیرش توسط کاربران رو به رو شد تا جایی که وزیر ارتباطات دولت یازدهم در آخرین روز های وزارت خبر از توقف موقتی این طرح داد.

اما بزرگترین اشکالات این طرح که باعث عدم مقبولیت آن شد چه بود :

محدودیتِ حجمی برای اینترنت نامحدود!

با یک برآورد تقریبی در دنیای امروز که اطلاعات بیشتر به صورت عکس و ویدیو هستند و اتصال به اینترنت بسیار بیش از کامپیوتر های خانگی شده و هر فرد در منزل از طریق موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، کامپیوتر خانگی و حتی کنسول های بازی به اینترنت متصل است می توان فهمید که حجم ۱۰ گیگابایت برای یک منزل با میانگین ۳ نفر جمعیت در طول یک ماه بیشتر شبیه یک شوخی است آن هم برای طرحی که اسم آن اینترنت نامحدود است!

افزایش غیر مستقیم قیمت و هزینه نسبت به سرویس‌های فعلی

با توجه به میزان در نظر گرفته شده (۱۰ گیگابایت) در ماه این که کاربران نیاز به خرید حجم اضافه را دارند بسیار واضح به نظر می رسد و همین امر باعث افزایش قیمت به صورت نا محسوس می شود.

تعریف جدیدی به نام اینترنت داخلی

بار ها بحث اینترنت ملی (اینترانت) در مجامع مختلف مطرح شد و این امر (جدا سازی اینترنت داخلی و خارجی) بسیاری از کاربران را حساس کرده است ، از این رو بسیاری از کاربران با توجه به جدا سازی حجم داخلی و بین المللی از این طرح استقبال نکرده اند.

سرعت‌های منسوخ شده

با توجه به رشد جهانی امروزه دیگر سرعت هایی همچون ۵۱۲ کیلوبایت بر ثانیه بیشتر شبیه یک شوخی به نظر می رسد تا طرح ملی برای عرضه اینترنت !

مقایسه وضعیت اینترنت در ایران و کشور های دیگر

در کشور همسایه‌ی ترکیه سرویس‌های متعددی عرضه می‌شوند که محدودیت حجمی آنها در کمترین حالت برای سرعت ۸ مگابیت بر ثانیه ۵۰ گیگابایت در ماه است و با ۹۹ هزار تومان در ماه می‌توان اشتراک یک سرویس نامحدودِ ۲۵ مگابیتی را تهیه کرد، در حالی که سرویس مشابه ۲۰ مگابیتی در ایران بر اساس طرح جدید به ۲۰۰ گیگابایت محدود بوده و با ۲.۵ برابر قیمت بالاتر هر ماه ۲۵۰ هزار تومان تمام می‌شود. همچنین در کشور کوچکِ استونی در اروپا تنها با ۷۷ هزار تومان در ماه می‌توان اینترنت ۲۵ مگابیتیِ نامحدود تهیه کرد و سرویس فیبر نوریِ ۱۰۰ مگابیتی بدونِ محدودیت دانلود هم تنها ۱۰۴ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت. حتی در کشوری مانند انگلستان با ۱۰ برابر درآمد سرانه‌ی ایران نیز اینترنت ارزان‌تر و با محدودیت‌های بسیار کمتری قابل خریداری است.

 

نظر شما در رابطه با طرح جدید اینترنت نامحدود در ایران چیست ؟! آیا شما از آن استقبال می کنید ؟!

با شرکت در نظرسنجی روز نت رای در قرعه کشی هفتگی یک تبلت شرکت کنید !

1 دیدگاه برای «طرح جدید اینترنت نامحدود در ایران چه بود و چرا شکست خورد ؟! + نظرسنجی روز»

  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ در t ۱۲:۵۷ ب.ظ
    Permalink

    گزینه دو بله خوبه اگر اونی دیگه حذف نشه

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *