مروری بر زندگی رهبر انقلاب کوبا،فیدل کاسترو + جشنواره

فیدل کاسترو به  چهره ی ماندگاری در تاریخ سیاسی جهان تبدیل شده است.او که اصالتا اهل اسپانیا بود در سال ۱۹۲۶ در خانواده ی مرفهی به دنیا آمد.

آغاز انقلاب:

کاسترو از زمان دانشجویی خود فعالیت سیاسی را آغاز کرد.فیدل بعد از عضویت در حزب اصلاح طلب ارتدوکس و ورود در انتخابات مجلس عوام کودتا کرد و قدرت را دست گرفت.اما در نهایت موفق نشد و به ۱۵ سال زندان محکوم شد و به مکزیک تبدیل شد.

او سرانجام با پشتیبانی نیرو‌های چریکی توانست حکومت استبدادی فلوخنسیو باتیستا را در سال ۱۹۵۹ سرنگون کند و از همان زمان، قدرت را در این کشور در دست گرفت.به این ترتیب اولین دولت سوسیالیستی در قاره آمریکا توسط فیدل کاسترو و چه گوارا (گروه گرانما) پایه گذاری شد.

مخالفان فیدل کاسترو:

آمریکا بزرگترین دشمن کمونیسم به مخالفت با کاسترو پرداخت وسازمان اطلاعات سیا به کوبا حمله کرد اما با شکست مواجه شد.شوروی که دشمن آمریکا محسوب می شد به کوبا نزدیک شده و خروشچف با کاسترو قراردادی امضا کرد که بر اساس آن شوروی در خاک کوبا موشکهای بالستیک حامل کلاهک های هسته ای مستقر می کرد اما جان اف کندی رئیس جمهور وقت آمریکا جلوی این اقدامات را گرفت.با این وجود  کوبا زیر چتر حمایت شوروی، بزرگترین ارتش را پس از آمریکا در منطقه ایجاد کرد.

فیدل کاسترو
فیدل کاسترو و خروشچف

کاسترو نیم قرن قدرت را در کوبا دردست داشت و در این مدت سطح زندگی کوبایی ها بسیار پیشرفت کرد.

بعد از فروپاشی شوروی و از دست دادن متحدش اقتصاد کوبا رو به نابودی رفت و بسیاری از شهروندان به آمریکا مهاجرت کردند.

دوران پایان زندگی :

فیدل کاسترو

فیدل کاسترو در زمان زندگیش ۶۳۸ بار مورد سوء قصد قرار گرفت ولی هر بار نجات پیدا کرد.او در سال ۲۰۰۶ از قدرت کناره گیری کرد و ۱۰ سال بعد در ۹۰ سالگی درگذشت. کاسترو به عنوان یکی از چهره های مبارز با استکبار آمریکا شناخته می شود.

در جشنواره زندگی نامه ی فیدل کاسترو شرکت کنید و برنده جایزه نقدی شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *