پیرمرد تکرار نشدنی، نگاهی مختصر به زندگی نامه و جملات سر الکس فرگوسن

“در اولین بازی به عنوان سرمربی منچستریونایتد از خدا خواستم که پیروز شوم، اما در آن بازی شکست سختی خوردم. ناامید نشدم و تازه فهمیدم که تیم حریف هم خدایی دارد. از آن پس فقط تلاش کردم.فاصله ی پیروزی تا شکست شانس نیست،فقط و فقط تلاش است”

درست حدس زدید این جمله را سر الکس فرگوسن گفته است. کسی که بی شک یکی از بهترین سرمربیان تاریخ فوتبال است. جایگاه سر الکس در بین سرمربیان مثل جایگاه افرادی چون پله، مارادونا و زیدان در بین بازیکنان است.

بعد از ۲۶ سال هدایت منچستریونایتد، فرگوسن نه فقط به عنوان یک سرمربی بلکه به عنوان یک رهبر بی نظیر شناخته می شود. زندگی نامه، تجارب و سخنان او برای رهبران بزرگ تجارت هم درس ها و نکات فراوانی دارد. در این نوشته کمی بیشتر به زندگی سر الکس نگاه خواهیم داشت.

سرالکس فرگوسن-دوران جوانی
سرالکس فرگوسن در ایام جوانی

آلکس فرگوسن در ۳۱ دسامبر سال ۱۹۴۱ در محله گووان شهر گلاسکو کشور اسکاتلند به دنیا آمد. از سن ۱۶ سالکی علاوه بر کار در کارگاه آچارسازی به عنوان بازیکن آماتور فوتبال در تیم کوئینز پارک مشغول به بازی شد. از سن ۲۳ سالگی آچارسازی را رها کرد و تمام وقت به فوتبال بازی کردن ادامه داد تا در سال ۱۹۷۴ اولین بار در قامت مربی مشغول به فعالیت شد. به عنوان مربی در تیم های ایست استرلینگ، سنت میرن و آبردین و مقطع بسیار کوتاهی تیم ملی اسکاتلند کار کرد و پس از اسکاتلند به منچستریونایتد پیوست و این چنین افسانه ی این مردی تکرارنشدنی آغاز شد.

سرالکس فرگوسن- دوران بازی
سر الکس فرگوسن- دوران بازی

سر الکس در آبردین هم نتایج فوق العاده ای کسب کرده بود و حتی در سال ۱۹۸۳ موفق شد با شکست رئال مادرید جام برندگان اروپا را ببرد ولی عمده موفقیت، اعتبار و شهرت او در قامت سرمربی شیاطین سرخ رقم خورد.

در سال ۱۹۸۶ کارش را در منچستر در حالی که تیم در جایگاه ۲۱ام جدول قرار داشت شروع کرد. از همان ابتدا به شدت نگران وضعیت انضباطی بازیکنان بود و با سخت گیری و ایجاد انضباط موفق شد در پایان فصل منچستر را به مقام ۱۱ام لیگ برساند.

اولین روز در منچستر
اولین روز سر الکس به عنوان سرمربی منچستر

اولین بازی را ۲-۰ به تیم آکسفورد یونایتد باختند و ۷ روز بعد با نورویچ سیتی بدون گل تساوی کردند، نهایتا در سومین بازی موفق به ثبت اولین پیروزی در منچستر مقابل کوئینزپارک رنجرز شدند. پس از این بازی نتابج به مرور زمان بهبود پیدا کرده و اوج کار فرگوسن جایی بود که موفق شدند دشمن همیشگی لیورپول را در خانه حریف شکست دهند.

در انتهای فصل سر الکس تغییرات زیادی در باشگاه ایجاد کرده و در فصل دوم منچستر به مقام دوم لیگ رسید. اما برای گرفتن اولین جام لازم بود که سرالکس سه سال صبر کند. در فصل ۱۹۸۹-۱۹۹۰ موفق شدند جام حذفی موسوم به اف ای کاپ را بالای سر ببرند و بالاخره در سال ۱۹۹۲-۹۳ انتظارها به پایان رسید و منچستر موفق شد بعد از ۲۶ سال قهرمان لیگ شود.

فرگوسن موفق شد طی ۲۶ سال در منچستریونایتد به عناوین فراوانی برسد که در این بین می توان به ۱۳ قهرمانی لیگ و ۲ بار لیگ قهرمانان اروپا اشاره کرد.

سر الکس در کنار زمین
سر الکس فرگوسن در سالهای پایانی مربیگری

برخی جملات ماندگار فرگوسن:

بزرگترین دستاورد او: بزرگترین دستاورد من چیزی نیست که حالا به دست آمده باشد، بزرگترین دستاورد من بودن در  مقامی بالاتر از لیورپول و کنار زدن آنها بود.

 در بین دو نیمه فینال چمپیونز لیگ ۱۹۹۹ برابر بایرن مونیخ: اگر بازی را واگذار کنید، در پایان این بازی، جام قهرمانی در  شش قدمی‌ شما خواهد بود و شما حتی اجازه لمس کردن آن را هم نخواهید داشت. و شاید برای خیلی‌ از شما این نزدیک‌ترین فاصله ای خواهد بود که با این جام خواهید داشت. آیا جرات می‌‌کنید برگردید اینجا بدون اینکه هر چه در توانتان بوده به نمایش بگذارید؟.

فرگوسن پس از فینال برابر بایرن: نمی‌‌توانم باور کنم. نمی‌‌توانم باور کنم. این فوتبال لعنتی!

عکس العمل فرگوسن به پیروزی معروف برابر بارسلونا: اگر سر مت بازبی زنده بود، امروز جشن تولد ۹۰ سالگیش بود.  اما حضور و انرژی او را در آن بالا احساس می‌‌کنم.

بزرگترین توصیه بازبی به او: بزرگترین توصیه‌ای که او به من کرد، نخواندن رسانه‌‌ها و روزنامه‌ها بود. و از آن موقع تا  حالا این کار را نکرده ام.

درباره آرسن ونگر: می‌گویند که خیلی‌ باهوش است نه؟ به پنج زبان مسلط است. خوب من هم یک پسر ۱۵ ساله از ساحل عاج می‌‌شناسم که به پنج زبان مسلط است!

درباره مورینیو: لاف زده است. من را پس از بازی‌ رئیس و مرد بزرگ خطاب کرد و ما پس از بازی‌ رفت یک نوشیدنی با هم  خوردیم اما این پذیرایی خیلی‌ بهتر می شد اگر به من به جای آن نوشیدنی اشغال، یک واین خوب می‌‌داد.

در مورد چاپلوسی ایتالیایی ها: آنها می‌گویند انگلیس خیلی‌ قوی است، در جنگ‌های هوایی افتضاح هستیم، نمی‌‌توانیم فلان کار را بکنیم، در بهمان چیز ضعیف هستیم اما وقتی‌ بازی شروع می‌‌شود شما را ۳ بر صفر می‌‌برند!

درباره فلیپو اینزاگی: این پسر در ناحیه آفساید به دنیا آمده است.

درباره کریستیانو رونالدو: با او شرط بستم که نمی‌‌تواند ۱۵ گل را در این فصل بزند و حالا می‌‌خواهم که شرط را عوض کنم، من این حق را دارم چون سرمربی هستم. حالا می‌‌خواهم باهاش شرط ببندم که نمی‌تواند ۱۵۰ گل بزند.

درباره گری نویل: اگر یک اینچ بلند تر بود بهترین مدافع مرکزی انگلستان می‌‌شد. پدر او ۶ فیت و ۲ اینچ است. باید کسی‌ که برای آنها شیر می‌‌آورده را ملاقات کنم.

درباره بکام: دیوید بکام بهترین هافبک انگلستان است نه به خاطر استعداد‌های خدادادی بلکه به خاطر اینکه با  وسایلی‌ تمرین می‌‌کند که بازیکنانی که ثروت کمتری دارند از آن بی‌ بهره هستند.

در مورد صدمه زدن با کفش به دیوید بکام: اتفاقی‌ بود. اگر من ۱۰۰ یا میلیون بار دیگر هم این کار را بکنم به بکام  نمی‌‌خورد. اگر واقعا اینقدر استعداد داشتم در فوتبال از آن استفاده می‌‌کردم.

در مورد رایان گیگز: چه با دریبل یه با سرعت، رایان می‌‌تواند از سد بهترین مدافعان بگذرد و آنها را فتیله پیچ کند. اولین بار که او را دیدم را به یاد دارم. ۱۳ سالش بود و مانند یک سگ پا کوتاه روی زمین غوطه ور بود و به دنبال یک تیکه کاغذ در باد بود.

درباره وین رونی: وقتی‌ او را در ۱۸ سالگی خریدیم همه می‌‌گفتند یعنی وقتی‌ ۲۱ سالش شود، چگونه خواهد بود. حالا او ۲۱ سالش است و مردم می‌‌گویند که در ۲۵ سالگی چه توانایی‌‌های خواهد داشت. قسمت بوده که اینگونه باشد.

درباره صحبت‌های رونی با منچستر سیتی: گاهی اوقات شما به زمین نگاه می‌‌کنید و فکر می‌‌کنید که آن گاوی که آنجا  حضور دارد از آن گاوی که شما دارید بهتر است. درسته؟ اما این قضیه هیچگاه اینگونه جواب نمی‌‌دهد.

درباره منچستر سیتی: سیتی است درسته؟ آنها باشگاه کوچکی هستند با ذهنیتی محدود. تمام چیزی که آنها درباره  اش صحبت می‌‌کنند منچستر یونایتد است. آنها نمی‌‌توانند این را از ذهن خود پاک کنند و با آن کنار بیایند.

فرگوسن روز بعد از پیروزی در دربی شهر منچستر: گاهی اوقات شما یک همسایه پر سر و صدا دارید. هیچ کاری در مورد  آن نمی‌‌توانید انجام دهید. آنها همواره وراج و پر سر و صدا خواهند بود. شما تنها باید به زندگی‌ خود ادامه دهید و کمی‌ صدای تلویزیون خود را بالاتر ببرید. امروز بازیکنان توانایی‌‌های خود را نشان دادند. این بهترین جواب به آنها است.

درباره نقشه اش برای جلوگیری از رفتن رونالدو به رئال مادرید: یک راه برای متوقف کردن او دارم. چاقو. نقشه دوم  مسلسل است.

 

جشنواره شیاطین سرخ از سقوط تا طلوع در نت‌رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *