۲۷ سپتامبر، روز جهانی گردشگری + نظرسنجی روز

از سال ۱۹۸۰، سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد سالانه روز ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر را به عنوان روز جهانی گردشگری می شناسد. اساسنامه این روز در تاریخ ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰ به تصویب سازمان جهانی گردشگری رسید. انتخاب و تصویب این روز نقطه عطفی در گردشگری جهانی محسوب می‌شود. هدف از گرامی داشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.

گردشگری چیست؟

پدیده­ ی مسافرت را از محلی به محل دیگر و از کشوری به کشور دیگر، بدون در نظر داشتن قصد مهاجرت، اشتغال یا اقامت مستمر، گردشگری گویند. از دید سازمان ملل «جهانگرد یا گردشگر کسی است که کشوری غیر از کشور محل اقامت خود را مورد بازدید قرار دهد، مشروط بر این­که، این بازدید به منظور احراز هیچ­گونه شغل و کسبی نباشد و حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر سه ماه در کشور میزبان توقف نماید و مسافرت او مبنی بر یکی از علل زیر باشد: تفریح، استراحت، گذراندن تعطیلات، امور خانوادگی، درمان و امور پزشکی، ورزش، امور مذهبی، مأموریت یا شرکت در هم­ اندیشی­ها.»

انواع گردشگری

گردشگری بر حسب قصدی که مردم به جهت آن سفر میکنند، دارای انواع زیر می تواند باشد:
۱- گردشگری تفریحی؛ افراد یا دسته‌هایی را شامل می‌شود که با هدف تفریح، استراحت، گذراندن تعطیلات از سرزمین خود به سفر می‌روند.
۲- گردشگری درمانی؛ شامل افرادی می‌شود که برای استفاده از تغییرات آب و هوا، با هدف پزشکی و درمانی و استفاده از آبهای معدنی، اقدام به مسافرت می‌کنند.
۳- گردشگری فرهنگی؛ که در آن افراد برای آشنایی با فرهنگ و هنر و آداب و رسوم ملل مختلف، آثار تاریخی و مطالعه علمی، اقدام به سفر می‌کنند.
۴- گردشگری مذهبی؛ هدف از این نوع جهانگردی زیارت اماکن مقدسه، بازدید از اماکن مذهبی مثل مساجد و کلیساها و معابد قدیمی، شرکت در مراسم عبادی و …
۵- گردشگری ورزشی؛ که هر نوع مسافرتی را که به منظور فعالیتهای ورزشی انجام می گیرد، شامل می‌شود؛ مانند کوهنوردی، شکار، شرکت در مسابقات و تماشای مسابقات و…
۶- گردشگری تجاری؛ مثل مسافرتهایی که افراد برای شرکت در بازارها و نمایشگاهای کالا و صنایع تأسیسات کارخانه‌ای و نظایر آن انجام می‌دهند.
۷- گردشگری سیاسی؛ مسافرت به منظور شرکت در جشن‌های بین‌المللی و مراسم خاص و کنگره‌ها و کنفرانسها را جهانگردی سیاسی می‌گویند.

 

روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می‌شود

محمد محب‌خدایی که یک‌ماه از آغاز مسؤولیتش در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گذرد، درباره برنامه‌های امسالِ این سازمان برای روز جهانی گردشگری که مطابق تقویم جهانی، هر سال در روز ۲۷ سپتامبر (پنجم مهرماه) اجرا می‌شود، گفت: روز جهانی گردشگری امسال در ایران با محرم متقارن شده است و از آنجا که در تمام شهرهای ایران برنامه‌های مناسبتی، آیینی و مذهبی برگزار می‌شود، تصمیم گرفته شد از این ظرفیت بالفعل برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری استفاده شود.

 

آیا شما در تعطیلاتی چند روزه همانند تطعیلات عاشورا و تاسوعا (در صورت امکان) تمایل به مسافرت دارید؟!

برای شرکت در نظرسنجی کلیک کنید

2 دیدگاه برای «۲۷ سپتامبر، روز جهانی گردشگری + نظرسنجی روز»

 • ۵ مهر ۱۳۹۶ در t ۱۱:۱۷ ق.ظ
  Permalink

  ن بنظر من باید این مراسماتو توی شهر خودمون باشیم وازاسلام خودحمایت کنیم.

  پاسخ دادن
 • ۵ مهر ۱۳۹۶ در t ۱۱:۵۹ ق.ظ
  Permalink

  هرکسی درهرکجای که قبلا زادگاه اش بوده واز بچگی اونجا عزاداری میکرده اونجا خاطره داره ولی حالا که بزرگ شده وبه هر دلیلی از زادگاه اش جدا شده این روز ها به عشق اون زمان اگر سفر هم بکند به زادگاهش میرود و خیلی هم این سفر برایش دلچسب است چون هم محلی ها رو می بینه واونجا به رسم محل خودشون عزاداری میکنه

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *