روز ملی روستا و عشایر و نگاهی به اقدامات دولت + نظرسنجی

۱۵ مهر ماه در تقویم ملی ایران به نام روز ملی روستا و عشایر ثبت شده است. در واقع مرکز توسعه روستایی این تقاضا را از شورای فرهنگ عمومی نموده که به منظور تجلیل و تقدیر از زحمتکشان روستایی و عشایری و یاد کردی از خدمات ارزنده آنان به کشور عزیز روزی را به نام روز روستائیان و عشایر غیور و سلحشور ایران معرفی و نام‌گذاری نمایند.

معرفی چنین روزی همچنین می تواند به توسعه و ترویج فرهنگ روستایی کمک کند. قطعاً نقش روستا و روستائیان کشور در هر دوره و زمانه ای را به‌ویژه در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفت؛ زیرا این قشر شریف و بعضاً محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی ایران زحمات فراوانی را متحمل گردیده اند و در کنار آنان نیز عشایر، این مردمان غیرتمند و صبور ، در راه داشتن وطنی سرافراز جان فشانی ها و ایثارگری های فراوانی از خود نشان داده اند.

گزارش دولت به مناسبت روز ملی روستا و عشایر

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اعلام کرد که چهارمین همایش روز ملی روستا و عشایر با هدف تبیین جایگاه روستائیان و بهره گیری از توانمندی های نخبگان روستایی در روند توسعه کشور،  روز شنبه پانزدهم مهرماه در تهران برگزار می شود.

این همایش که با حضور حدود ۱۴۰۰ نفر از نخبگان و فعالان روستایی و قبایل عشایر کشور و با شعار “نخبگان روستایی؛ ظرفیت پنهان توسعه روستایی” برگزار می شود.

پس از انقلاب اسلامی خدمات شایان توجهی در راستای بهبود زندگی روستائیان ارائه شده اما این خدمات تنها برای توسعه کاربری و فیزیکی روستاها بوده است، در حالی که ما باید به این باور برسیم که توسعه روستایی یک توسعه همه جانبه بوده که در آن سرمایه انسانی و مکانی باید با هم رشد پیدا کند.

در زمینه گازرسانی، برق رسانی، آبرسانی و ساخت مسکن روستایی اقدامات قابل توجهی در بخش بزرگی از روستاهای کشور بویژه در دولت تدبیر و امید انجام شده است و در توسعه روستایی در زمینه عدالت اجتماعی و آموزشی نامهربانی هایی صورت گرفته و اشتغالزایی، کسب درآمد و آموزش روستاییان مورد توجه قرار نگرفته است.

 

نظر شما در این زمینه چیست؟!

آیا از میزان توجه به روستا و عشایر رضایت دارید؟!

برای شرکت در نظرسنجی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *