متوسط مراجعه به دندانپزشک در میان ایرانیان چه قدر است؟! + نتیجه نظرسنجی

چندی پیش در مطلبی به اهمیت توجه به بهداشت دهان و دندان گفتیم و از شما پرسیدیم که به طور متوسط در چه فاصله زمانی به دندانپزشک مراجعه می کنید.

در این گزارش به ارایه آماری از مراجعه به دندانپزشک در سطح کشور و دلایل کمبود این بخش اشاره می کنیم و در نهایت نتایج نظرسنجی نت رای را منتشر خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

مردم واقعا برای بررسی هم به دندانپزشک مراجعه می کنند؟!

شعار سازمان جهانی بهداشت (۸۰-۲۰) است .یعنی با رعایت بهداشت دهان و دندان ،هر فرد تا سن ۸۰ سالگی باید دارای ۲۰ دندان سالم باشد. در این تعریف استاندارد مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه یک بار است،اما در کشور ما این رقم هر چند سال یک بار آن هم موقعی که درد به سراغ بیمار می آید، می باشد. در همایش انجمن علمی پریودنتا لوژی اعلام شد عدم رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان موجب بروز ۹۵ درصد بیماریهای گوارشی، ۴۲ درصد بیماریهای لثه در افراد سیگاری، افزایش سکته قلبی و سرطان های ناحیه دهان می شود.

بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده، درصد بیماریهای لثه در قلیان کش های حرفه ای ۳۰ درصد و سیگاری ها ۴۲ درصد است، اما در غیرسیگاری ها تنها ۸ درصد می باشد. مکانیسم اثر دود حاصل از سوختن تنباکو بر روی تراکم استخوانهای اطراف دندانها اثر می گذارد و از تراکم آنها کم می کند. این امر باعث می شود لثه ها و دندانها بدون حمایت باقی بمانند و لقی دندان و التهاب لثه به وجود آید.

 

نظرسنجی : به طور متوسط هر چند وقت یک بار برای بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه می کنید؟!

در این نظرسنجی ۶۰۵ نفر شرکت کردند که نتایج بسیار امیدوار کننده بوده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی ۴۱ درصد از کاربران ۲ مرتبه در سال برای بررسی وضعیت دندان های خود به دندنپزشک مراجعه می کنند.

دندانپزشک

از طرف مقابل ۲۴ درصد نیزگفته اند که اصلا برای بررسی به دندانپزشک مراجعه نمیکنند!

یک پنجم کاربران گفته اند که سالی یک بار به دندانپزشکی می روند و ۱۵ درصد هم گفته اند هر ۲ سال یک بار یا کمتر از آن به دندانپزشکی مراجعه می کنند!

 

شما هر چند وقت یک بار برای بررسی به دندانپزشکی مراجعه می کنید؟!

برای مشاهده نتایج کامل نظرسنجی به سایت نت رای مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *