چرا ۱۳ آبان به عنوان روز دانش آموز ثبت شده است؟

روز ۱۳ آبان در تقویم به نام روز دانش آموز ثبت شده و هر سال در این تاریخ گرامی داشتی در کشور بر پا شده و راهپیمایان که بسیاری از آنها را دانش آموزان تشکیل می دهند به راهپیمایی مشغول شده و شعارهای انقلابی سر می دهند. در این مطلب از وب سایت نت رای قصد داریم واقعه سیزده آبان که منجر به ثبت ملی روز دانش آموز در تقویم گردید را برای شما شرح دهیم.

علت نامگذاری ۱۳ آبان به نام روز دانش آموز

چرا 13 آبان روز دانش آموز است؟

در تاریخ سیزدهم آبان سال ۱۳۵۷ دانش آموزان فرمان امام خمینی (ره) که همه مردم کشور را مبارزه علیه حکومت طاغوتی شاه طلبیده بود را لبیک گفته و با موج انقلابی که در کشور پیچیده بود همراه شدند، این دانش آموزان که عمدتاً قشر نوجوان کشور را تشکیل می دادند به صورت خودجوش مدرسه ها را تعطیل کرده و همراه با دیگر مردم به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی راهی دانشگاه تهران شده و در محوطه دانشگاه تجمع کردند.

ماموران شاه دانشگاه را به محاصره درآوردند ولی دانش آموزان شجاع ایرانی عقب نشینی نکرده و همچنان فریاد “الله اکبر” سر می دادند.

حدوداً ساعت ۱۱ صبح روز شنبه ۱۳ آبان ۵۷ که ما امروز این روز را به عنوان روز دانش آموز می شناسیم، نیروهای امنیتی شاه چندین گاز اشک آور به سوی مردم و دانش آموزان شلیک کردند، ولی جمعیت همچنان محکم و استوار فریاد “الله اکبر” سر داد و قدمی به عقب بازنگشت. مامورین که دیدند جمعیت به هیچ وجه عقب نشینی نمی کنند، شروع به تیراندازی هوایی کردند.

با آغاز تیراندازی عده ای از مردم به سوی درهای دانشگاه فرار کردند ولی در همین موقع تمامی نیروهایی که پشت میله های دانشگاه ایستاده بودند مردم را هدف قرار دادند که در جریان این تیراندازی ۵۶ نفر از دانش آموزان، دانشجویان و مردم عادی شهید و بیش از صدها تن مجروح شدند.

تیراندازی همچنان ادامه داشت، دانش آموزان برای مقابله با نیروهای امنیتی بخش هایی از دانشگاه را به آتش کشیدند، پس از این اقدام بود که ماموران شاه عقب نشینی کرده و دانشگاه را ترک کردند.

دانش آموزان و مردم از دانشگاه خارج شده و تظاهرات در خیابان های اطراف دانشگاه بالا گرفت، ماموران در خیابان حکومت نظامی اعلام کرده و از تجمع افراد جلوگیری به عمل می آوردند. مردم که از رفتارهای وحشیانه مردم عصبانی شده بودند برخی از خیابان های جمهوری اسلامی و ولیعصر را به آتش کشیدند.

ادامه درگیری های دانشگاه در روز دانش آموز سال ۵۷

سیزده آبان روز دانش آموز

ساعت ۲ بعد از ظهر مجدداً درگیری بین مردم و ماموران آغاز شد. تعدادی از دانشجویان و دانش آموزان که در دانشگاه باقی مانده بودند با مامورین درگیر شده، نیروهای امنیتی شروع به تیراندازی کرده و تعدادی دیگر از جوانان شجاع کشورمان را به شهادت رساندند. درگیری بین نیروهای دولتی و مردم تا پاسی از شب ادامه داشت و دانش آموزان با شعار “الله اکبر، خمینی رهبر” شروع به راهپیمایی کردند.

در چه تاریخی ۱۳ آبان به عنوان روز دانش آموز ثبت شد؟

در روز دوشنبه شانزدهم بهمن سال ۱۳۵۷ جمعی از دانش آموزان تهرانی طی بیانیه ای اعلام کردند مایلند روز شنبه ۱۳ آبان را به طور رسمی در تقویم کشور ثبت کنند تا هر سال با گرامیداشت یاد و خاطره نوجوانان دانش آموز، مراسمی بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار شود و اتحاد و یکپارچی این قشر آینده ساز ایران صد چندان گردد، به همین منظور این روز در تقویم رسمی کشور به عنوان روز دانش آموز ثبت گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *