درس خواندن تا کجا؟! مردم چی میگن؟! + نتیجه نظرسنجی

روزگاری که چندان هم دور نیست رفتن به دانشگاه امری بسیار سخت بود که خیلی ها اصطلاحا بیخیال آن می شدند و با اتمام دوران مدرسه و با مدرک دیپلم به سراغ بازار کار و یا خدمت سربازی می رفتند. اما هرچه به جلو آمدیم با ظهور انواع دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور و مجازی و علمی-کاربردی و… درس خواندن آسان تر شد و امروز همه می توانند به دانشگاه بروند و ادامه تحصیل بدهند.

کار تا جایی بالا رفت که امروزه دیگر مدرک لیسانس یک شرط لازم برای تمام افراد تلقی می شود و شاید کمتر کسی را پیدا کنید که حداقل لیسانس را نگرفته باشد، حتی بانوان خانه دار نیز حداقل لیسانس را داردن!

اتلبته اشتباه نکنید، منظور من این نیست که درس خواندن بد است! اتفاقا تحصیل در هر رشته ای و اضافه شدن به معلومات انسان کاری پسندیده است چون تحصیل علاوه بر دانش فنی در رشته مورد نظر ، به بالاتر رفتن بینش اجتماعی ما نیز کمک می کند اما نکته ای که وجود دارد این است که وقتی همه چشم بسته به دانشگاه می روند، شاید به نوعی این عمر ماست که تلف می شود، الان تمام دانش آموزان می خواهند دکتر یا مهندس شوند! پس خیاط و نجار و خوار و بار فروش چه؟!

خیلی از ما چشم بسته به دانشگاه می رویم و حداقل ۴ یا ۵ سال از مهم ترین سال های عمرمان را در آن جا می گذرانیم و در پایان به سراغ شغلی کاملا متفاوت با رشته تحصیلی خود می رویم! همانطور که قبلا هم در یک نظرسنجی آشکار شده است ، بیش از ۴۲ درصد کاربران گفته اند که در شغلی غیر مرتبط با تحصیلات خود مشغول به کار هستند!

البته تمام تقصیر هم متوجه ما و خانواده ها نیست، از مواردی همچون کیفیت پایین آموزش های دانشگاهی و عدم برنامه ریزی دولت برای اشتغال جوانان هم نباید چشم پوشی کرد!

جوان ها از دیپلم به سراغ لیسانس می روند و از لیسانس به سراغ فوق لیسانس تا شاید شرایط برایشان تغییری بکند ( که در اکثر مواقع نمی کند! ) و بعضی دیگر نیز برای فرار از خدمت سربازی مجبور به ادامه تحصیل تا مقاطع بالا هستند!

از همه این صحبت ها که بگذریم، به نظر شما ادامه تحصیل تا چه مقطعی واقعا لازم است؟!

این سوال موضوع یکی از نظرسنجی های اخیر نت رای بوده است که در این گزارش به دنبال پاسخگویی به آن هستیم، با ما همراه باشید.

 

نظرسنجی : با توجه شرایط فعلی جامعه، درس خواندن را تا چه مقطعی مناسب می دانید؟!

درس خواندن

از طرف دیگر ۲۰ درصد کاربران گفته اند که داشتن لیسانس برای زندگی کافی است که این تقریبا نزدیک ترین حالت به جامعه کنونی ماست.

۱۸ درصد تحصیلا عالی در مقطع دکترا را مطلوب می دانند که طبیعتا نیازمند صرف هزینه زیادی چه نقدی و چه زمانی از سوی فرد مورد نظر است، البته توجه کنید نه تنها جامعه ما بلکه هیچ جای دنیا نیازمند جمعیتی با ۱۸ درصد مدرک دکترا (PHD) نیست!

سهم فوق لیسانی و فوق دیپلم هم به ترتیب ۱۳ و ۱۱ درصد است.

۵ درصد کاربران گفته اند که کلا تحصیلات برای زندگی لازم نیست که این هم به نوعی افراط به شمار می رود و جایی در قرن بیست و یکم ندارد.

 

 

نظر شما چیه؟!

به نظر شما ادامه تحصیل تا چه مقطعی لازمه؟!

برای مشاهده نتایج کامل نظرسنجی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *