هفته کتاب و کتاب خوانی مبارک!

روز ۲۴ آبان ماه در تقویم رسمی کشور به نام روز کتاب و کتاب خوانی و یکی از روز های هفته کتاب و کتاب خوانی ثبت شده است ، ریشه این نام گذاری به سال ۱۳۷۲ باز می گردد.

بر کسی پوشیده نیست که کتاب یکی از ( شاید بهترین! ) راه های موثر برای انتقال دانش و تجربیات نسل ها ست و در سراسر جهان توجه ویژه ای به کتاب و کتاب خوانی می شود.

در این گزارش به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی قصد داریم مروری بر نظرسنجی های پر تعداد نت رای در این موضوع بپردازیم:

کتاب یا پیتزا؟!

در یکی از جدید ترین نظرسنجی های نت رای از شما پرسیدیم که با مقدار مشخصی پول برای تفریح آخر هفته چه تصمیمی می گیرید؟! شاید این سوال بسیار ساده به نظر برسد ولی در پس ظاهر ساده آن مفاهیم بسیاری از فرهنگ کتاب خوانی وجود دارد، شما کدام را انتخاب می کنید؟!

 

چند درصد کاربران عضو کتابخانه ها هستند؟!

این موضوع یکی از نظرسنجی های نت رای بود که نتایج نشان می دهد ۳۰ درصد کاربران هیچ وقت عضو هیچ کتابخانه ای نبوده اند! و ۳۸ درصد نیز صرفا عضو کتابخانه دانشگاه یا مدرسه محل تحصیل خود بوده اند که شاید درصد کمی از آن ها واقعا استفاده مطلوبی از کتابخانه محل تحصیل خود کرده باشند.

 

دلیل سرانه پایین مطالعه در کشور چیست؟!

متاسفانه سرانه مطالعه در کشور چندان قابل توجه نیست و برای این که کمکی به ریشه یابی علل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور کرده باشیم با انجام یک نظرسنجی علت را جویا شدیم. به نظر مردم دلیل اصلی این مشکل فرهنگ سازی ضعیف و بی توجهی به کتاب و کتاب خوانی از سنین کودکی است و درگیری و مشغله زیاد هم دومین عامل خواهد بود. سومین عامل هم قیمت بالای کتاب ها عنوان شده که در این جا لازم است تا باز هم شما را به سوال کتاب یا پیتزا ارجاع دهم!

 

راه کار مناسب جهت افزایش سرانه مطالعه در کشور چیست؟!

در یک نظرسنجی دیگر مشخص شد که از نظر مردم مهم ترین عاملی که می تواند به افزایش سرانه مطالعه کمک کند حمایت رسانه های جمعی ( رادیو و تلویزیون ) از فرهنگ کتاب خوانی است که امید واریم در هفته کتاب نیز شاهد چنین حمایتی باشیم. عامل دوم از دید مردم نهادینه شدن فرهنگ کتاب خوانی از کودکی است.

 

پرطرفدارترین موضوع مطالعه برای کاربران کدام است؟!

در این نظرسنجی مشخص شد که کتاب های داستانی و رمان بیشترین طرفدار و خواننده را دارند و روزنامه ها و مجلات در تعقیب آن ها هستند.همچنین مشخص شد که کتاب های تاریخی کمترین علاقه مند را در میان کاربران دارند.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *