آیا نویسندگی در ایران شغل ایده آلی است؟! + نظرسنجی

همانطور که پیش تر در مطلبی به آن اشاره کردیم روز ۴ شنبه مصادف با ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتب و کتاب خوانی در تقویم ملی کشور ما به ثبت رسیده و امسال نیز از تاریخ شنبه ۲۰ آبان تا جمعه ۲۶ آبان ماه به عنوان هفته کتاب و کتاب خوانی معرفی شده است. امروز به عنوان اولین روز از هفته کتاب و کتاب خوانی می خواهیم گزارشی در مورد شغل های مرتبط با کتاب و کتاب خوانی همچون نویسندگی و ناشر کتاب صحبت کنیم و نگاهی به وضعیت این قشر زحمت کش در جامعه بیاندازیم.

نویسندگی ، شغل تمام وقت یا نیمه وقت؟!

متاسفانه نویسندگی نیز مانند بسیاری از شغل های دیگر در ایران آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی گیرد و این عدم توجه از سوی دولت و مردم بسیاری از آن هایی که به این شغل علاقه دارند نیز دلسرد کرده و از ادامه این مسیر منصرف می کند.

مشکلات زیادی در این زمینه باعث شده تا بسیاری به نویسندگی به عنوان یک شغل دوم و پاره وقت نگاه کنند. در همین خصوص خانم محبوبه معراجی پور نویسنده کتاب عباس دست طلا با اشاره به مشکلات امرار و معاش نویسندگان در ایران گفت : متاسفانه در کشورمان نویسندگی شغل محسوب نمی شود ودر چارت سازمانی به عنوان یک کار مستقل تعریف نشده و از جایگاه مناسبی در بین افراد جامعه برخوردار نیست.

نویسندگی

او سخنان خود را اینچنین ادامه داد:  وقتی که نویسنده کتابی را می نویسد به دلیل پایین بودن در آمد خالق آن اثر مجبور است به جزنوشتن به کار دیگری اعم از دولتی و یا آزاد روی آورد و هر کدام از نویسندگان و مترجمان برای تامین معیشت خود به شغلی می ‌پردازند و تعداد آنهایی که فقط از راه انتشار کتاب‌هایشان زندگی می ‌کنند، بسیار اندک است.این نویسنده با بیان اینکه کارهای پورسانتی ضربه زیادی به نویسنده از لحاظ فکری وارد می سازد ، افزود: اگر ناشری با یک نویسنده به صورت پورسانتی قراردادی ببندد ، نویسنده حقوق کارش را بعد از فروش کتاب و مطالعه آن بوسیله افراد جامعه از ناشر دریافت می کند و همین مسئله سبب شده ذهن نویسنده دچار دغدغه های فراوانی شود و به خوبی نتواند آثار دیگری را خلق کند.

مشکلات نویسندگی

شغل نویسندگی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

  • وجود مشکلات اقتصادی برای اکثر نویسندگان
  • نبود حمایت های مالی و معنوی کافی از سوی مسئولان به خصوص در شهرستان ها
  • نبود رابطه مناسب بین ناشران و نویسندگان
  • نبود شغلی به نام نویسندگی در بین مشاغل مشخص و تعریف شده در کشور
  • تیراژ پایین کتاب ها به دلیل ضعیف بودن فرهنگ کتابخوانی در بین مردم کشور
  • عدم امکان تشکیل صنف نویسندگان به دلیل رسمی نبودن این شغل
آیا نویسندگی را انتخاب می کنید؟!

با توجه به مشکلات عنوان شده و وجود مسائلی همچون دریافت پول به ازای هر مطلب منتشر شده در مجلات و… آیا شما نویسندگی را به عنوان یک شغل تمام وقت انتخاب می کنید؟!

 

برای شرکت در نظرسنجی کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *