لطفا به اندازه نمک مصرف کنید، نه کمتر و نه بیشتر! + نتیجه نظرسنجی

مصرف به اندازه نمک همواره یکی از دغدغه ها و نگرانی های مردم بوده، هست و خواهد بود! ماده خوراکی که بدون آن نمی توان زندگی کرد و از طرفی مصرف بیش از حد آن نیز ما را به کشتن می دهد!

پیش تر در مطلبی از نقش نمک در زندگی روزمره و مصرف به اندازه آن گفتیم و راجع به خطر مصرف بیش از اندازه آن صحبت کردیم. یکی از مواردی که معمولا نادیده گرفته می شود این است که مصرف به اندازه نمک به معنای حذف نمک از برنامه غذایی روزانه نیست!

برای روشن تر شدن موضوع یک نظرسنجی در نت رای ترتیب دادیم و از کاربران پرسیدیم که آیا از نتایج و پیامد های مصرف نادرست نمک اطلاع دارید؟! با نتیجه نظرسنجی فوق با ما همراه باشید.

نظرسنجی : از تاثیرات منفی مصرف غیر اصولی نمک ( چه زیاد چه کم ) آگاه هستید؟!

به اندازه نمک

اگرچه این امر خبری خوشحال کننده بود اما متاسفانه باید خدمتتان عرض کنم که در طرف مقابل بیش از ۴۶ درصد کاربران هم گفته اند که تنها حواسشان به مصرف بیش از حد نمک هست و اطلاعی از خطرات حذف و یا مصرف کم نمک ندارند!

خبر نگران کننده بعدی هم این است که ۵ درصد کاربران کلا اطلاعی از عوارض و خطرات مصرف نادرست نمک ندارند!

با توجه به این که تعداد زیادی از کاربران از عوارض مصرف کم نمک بی اطلاع هستند در ادامه مروری بر این خطرات خواهیم کرد تا شاید بتوانیم سهمی کوچک در افزایش سلامت جامعه داشته باشیم.

لزوم توجه به مصرف به اندازه نمک

مصرف زیاد نمک و عوارض نامطلوب ناشی از آن یکی از مسائلی است که افراد را به مصرف کمتر آن متوجه می‌کند. نخستین عارضه‌ای که از مصرف زیاد نمک بر‌جا می‌ماند، فشار خون است و فشار خون بالا از عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی و سکته است.

سدیم یک ماده معدنی حیاتی موجود در نمک است که برای حفظ سلامت بدن حیاتی است. بدون سدیم اعصاب و ماهیچه‌ها عملکرد مطلوبی نداشته و جذب مواد معدنی با اخلال روبه‌رو می‌شود. علاوه بر این‌که بدون سدیم بدن قادر نخواهد بود آب مورد نیاز و تعادل مواد معدنی خود را حفظ کند. سدیم در واقع مانند یک فشارسنج عمل کرده و در سیستم فشار بدن و برخی دیگر از فعالیت‌های حیاتی مانند تنظیم فشار خون، تعادل مایعات بدن، بهبود انقباضات ماهیچه‌ای و انتقالات عصبی، تحریک انقباضات ماهیچه‌ای به عنوان یک مؤلفه حیاتی از اعصاب، نگهداشتن کلسیم و سایر مواد معدنی به‌صورت محلول در آب و تحریک غده آدرنال نقش مؤثری را ایفا می‌کند.

 

برای مشاهده نتایج نظرسنجی فوق کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *