کتاب الکترونیکی یا کاغذی ؟! انتخاب شما کدام است ؟! + نظرسنجی

در هفته کتاب قرار داریم و به همین علت این هفته سعی می کنیم تا به موضوعاتی پیرامون کتاب در حوزه های مختلف بپردازیم، امروز هم که نوبت به نظرسنجی علم و فناوری ماست می خواهیم سراغ موضوعی در رابطه با ارتباط کتاب و کتاب خوانی با فناوری برویم که این موضوع چیزی نیست جز کتاب الکترونیکی !

امروزه همه چیز به صورا الکترونیکی درآمده و تمام سیستم های سنتی دست خوش تغییر شده اند،همان طور که قبلا مشخص شد کاربران ترجیح می دهند تا فایل های فیلم ها را در یک حافظه جانبی کوچک ذخیره کنند تا این که دیسک های زیادی را دور و بر خود پراکنده کنند،  این موضوع در رابطه با کتاب خواندن هم برقرار است.

شاید روزگاری بود که داشتن یک کتابخانه شخصی نیازمند صرف هزینه گزاف و اختصاص حداقل یک اتاق بزرگ بود اما امروزه می توان تعداد بی شماری کتاب را در یک دستگاه الکترونیکی همچون تبلت یا کامپیوتر و یا به صورت تخصصی تر درون کتاب خوان های دیجیتالی نگهداری کرد.

کتاب الکترونیکی یا کاغذی ؟!

خرید کتاب‌های کاغذی خود یک فرایند است. اگر کتاب‌های کاغذی را از فروشگا‌ه‌های آنلاین سفارش ندهید باید برای خریدشان به کتاب‌ فروشی‌ بروید و در میان حجم عظیمی از کتاب‌ها بگردید، احتمالا قسمت‌هایی را بخوانید و سپس انتخاب کنید. این فرایند هم خوب است و هم بد. می‌تواند خوب باشد و مزیت در نظر گرفته شود چون برخی از کتاب‌خوان‌ها از همین مراجعه حضوری و انتخاب کتاب لذت می‌برند. از گشتن میانه قفسه‌ها، گه‌گاه یک کتاب برداشتن، باز کردن و ورق زدن. احتمالا در آن سوی قضیه کسانی هم باشند که اساسا حال و حوصله ندارند در ترافیک شهر به یک کتاب‌فروشی سر بزنند. برای آن‌ها گزینه‌ خرید آنلاین در دسترس است. اما حتی اگر کتاب کاغذی را با کمترین دردسر هم بخرید به هر حال باید فکری به حال جای کتاب‌های‌تان بکنید. پس از مدتی انباشت این حجم فیزیکی بخشی از محیط اتاق‌های‌تان را به اشغال خود در می‌آورد. احتمالا سخت‌تان باشد همیشه کتاب فیزیکی را همراه خود داشته باشید و امکان‌هایی مثل سرچ کلمات و کپی کردن دیجیتالی یک تکه از کتاب در اختیارتان نیست.

با کتاب‌های الکترونیکی روند خرید آسان‌تر از همیشه است، کتاب را به سرعت می‌خرید و در همان لحظه پس از یک پرداخت در اختیارتان قرار دارد. کتاب الکترونیکی را همه جا دارید، مثلا توی موبایل‌تان و موبایل‌تان هم که تقریبا همه جا همراه‌تان است. هر زمان احساس کنید فرصت مطالعه دارید می‌توانید به هزاران کتاب الکترونیکی ذخیره شده در حافظه گوشی‌تان مراجعه کنید. از سوی دیگر با خرید کتاب‌های الکترونیکی کاغذ کمتری هم مصرف می‌شود و این امر به قطع کمتر درختان و حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند. به این شکل سهولت در خرید، حمل و نقل تعداد بسیار زیادی عنوان کتاب در حافظه دستگاه‌های الکترونیکی، امکان‌هایی چون جستجوی بخش‌ها یا کلمات خاصی در کتاب و حفظ محیط زیست همه از خوبی‌های کتاب‌های الکترونیکی‌اند، البته به جز اینکه خرید کتاب‌های الکترونیکی در بسیاری از موارد برای‌تان ارزان‌تر از کتاب‌های چاپی‌ تمام می‌شوند.

مزایای کتاب الکترونیکی

نجات درختان

قیمت کمتر

همیشه در دسترس بودن

اشغال کردن فضای کمتر

تهیه راحت تر

مزایای کتاب کاغذی

حس حوب

یادگیری بهتر

خستگی کمتر

حفظ راحت تر حقوق ناشر و نویسنده

 

در نهایت باید از شما بپرسیم که انتخاب شما کدام است؟!

کتاب الکترونیکی را انتخاب می کنید یا کاغذی؟!

برای شرکت در نظرسنجی کلیک کنید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *