آیا ساختمان های ایران توانایی مقاومت در برابر زلزله را دارند؟! + نظرسنجی

همانطور که حتما مطلع هستید شامگاه پریروز یکشنبه ۲۱ آبان ماه بود که زلزله بخش های غربی کشور را لرزاند و خسارات قابل توجهی را به این قسمت ها خصوصا شهرستان سر پل ذهاب وارد کرد و متاسفانه تعداد جانباختگان این حادثه از ۴۰۰ نفر هم عبور کرده است.

اول این که باید این اتفاق را به تمام مردم ایران، خصوصا داغ دیدگان این حادثه تسلیت بگوییم ، در وهله دوم پیزی که بیشتر در شبکه های اجتماعی بازتاب داشت این بود که برخی ساختمان ها که به صورت دولتی ساخته شده بودند و به عنوان مسکن مهر در اختیار شهروندان عزیز این شهرستان ها قرار گرفته بودند به شدت در برابر زلزله آسیب پذیر نشان دادند و باعث نگرانی مردم کشور شدند.

بسیاری از افراد سرشناس در طی این دو روز به نحوه ساخت این ساختمان ها اعتراض کردند و این کار را بازی با جان مردم دانستند.

انگشت اتهام به سوی مسکن مهر

مسکن مهر که از طرح های دوران هشت ساله دولت محمود احمدی نژاد است، طرحی است که یک دهه از آغاز آن نگذشته و قاعدتا می بایست ساختمان ها و مجتمع های آن دستکم به لحاظ سازه و مقاومت امن باشند، اما تصاویر نشان می دهد این ساختمان ها نیز همچون بسیاری از ساختمان های فرسوده و قدیمی از زلزله جان سالم به در نبرده و فروریخته اند.

زلزله

در یک دهه گذشته و همزمان با مطرح شدن مبحث مسکن مهر  بسیاری این انتقاد را مطرح می کرده و می کنند که این ساختمان ها غالبا در نواحی کم امکانات و یا فاقد امکانات اطراف شهرهای بزرگ بنا شده و از کمترین امکانات متناسب با زندگی شهری بی بهره هستند.

اما زلزله کرمانشاه پرده ای دیگر از ضعف های این طرح را به نمایش گذاشت و معلوم شد متاسفانه بسیاری از ساختمان هایی که در قالب این طرح احداث شده به قول معروف بساز و بندازی و فاقد ساده ترین استانداردهای مقاومت در برابر زلزله بوده اند؛ در حالی که کلید واحدهای آن پس از ماه ها و گاه سال ها انتظار به خانواده‌های غالبا کم درآمد داده شده تا سرپناه شان باشد.

 

به نظر شما ساختمان های مسکونی ایران استاندارد های لازم برای مقاومت در برابر چنین اتفاقاتی را دارند؟!

برای شرکت در نظرسنجی کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *