مراسم اسکار و نظر مردم در مورد واکنش ترانه علیدوستی به اقدامات ترامپ

فروشنده، اسکار و مانعی به نام ترامپ!

اوایل بهمن ماه امسال بود که فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی به عنوان یکی از نامزدهای اسکار بهترین فیلم معرفی شد. و طبیعتا اصغر فرهادی و عوامل ساخت فیلم می بایست جهت حضور در مراسم اسکار به آمریکا سفر می کردند. از طرفی ترامپ که پس از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری امریکا به فکر محدودیت حضور مسلمانان در کشورش افتاده بود سندی را امضا کرد که مهاجرت و سفر مردم ایران و ۶ کشور مسلمان دیگر به آمریکا را با محدودیت های فراوانی مواجه میسازد.

مدت کوتاهی بعد از اعلام نامزدی فیلم فروشنده برای اسکار بهترین فیلم خارجی زبان سال ۲۰۱۶، ترانه علیدوستی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از این اقدام ترامپ انتقاد کرده و نوشت: “این اقدام ترامپ  نژادپرستانه است و این طرح چه این رویداد فرهنگی را در بر بگیرد و چه نگیرد من به نشانه اعتراض درآن شرکت نخواهم کرد.”

واکنش ترانه علیدوستی به قانون منع ورود مسلمانان

واکنش مردم به حرکت علیدوستی:

این تصمیم ترانه علیدوستی با واکنشهای بسیار مثبتی از سوی ایرانیها و حتی خیلی از غربیها قرار گرفت.

سامانه نت رای در قالب یک نظرسنجی آنلاین نظر مردم در خصوص صحیح بودن (به خاطر حفظ عزت ایرانیها) یا غیرصحیح بودن (به خاطر اهمیت اسکار) این اقدام ترانه علیدوستی را جویا شد و نتایجی به شرح ذیل اخذ شد:

نظر مردم درباره واکنش ترانه علیدوستی

 

۸۱ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی که نزدیک ۳۰۰۰ نفر در آن مشارکت داشته اند، این تصمیم علیدوستی را کاملا صحیح دانسته اند و صرفا ۱۹ درصد از آنها به خاطر اهمیت اسکار و بین المللی بودنش حضور او را بهتر می دانستند.

بررسی دموگرافیک پاسخ دهندگان:

تمامی گروه های سنی، جنسی و تحصیلی تصمیم خانم علیدوستی را تصمیمی به جا دانسته اند اما شایان ذکر است که:

— میزان موافقت با تصمیم خانم علیدوستی (انتخاب گزینه اول) با سن پاسخ دهندگان رابطه مستقیم داشت، متولدین دهه ۵۰ و قبل تر ۹۰ درصد گزینه اول را انتخاب کردند، ولی متولدین دهه ۷۰ و بعدتر ۷۹ درصد.

خانم ها با نسبت بیشتری با این تصمیم موافق بودند. ۸۶ درصد خانم ها گزینه اول را انتخاب کردند، در حالی که در بین آقایان ۸۰ درصد گزینه اول انتخاب شده بود.

— میزان موافقت با واکنش خانم علیدوستی با میزان تحصیلات پاسخ دهندگان رابطه مستقیم داشت. پاسخ دهندگان با تحصیلات زیر دیپلم ۷۰ درصد گزینه ۱ را انتخاب کردند،ولی پاسخ دهندگان با تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا ۸۶ درصد گزینه یک را انتخاب کردند.

صحبت های برخی از کاربران:

–به نظر من خیلی کار درستی کردند، با این کار نشون دادن که ما رو کشورمون تعصب داریم، و حاضر نیستیم کشورمون رو به مراسم خیلی بزرگی مثل اسکار هم بفروشیم.

–خدا ازش راضی باشه به دل مردم کار کرد.

–مگه میذاشتن بره آمریکا که حالا این تحریم کرده!!

–هیچ کدومشون نباید برن و اگر اسکار بردن این موضوع رو بگن که به چه دلیلی نیومدن.

–بله دقیقا کار درستی بود با این کار خانم علیدوستی به نمایندگی از مردم ایران اعتراضشون رو به دولت آمریکا نشون دادن

–سلام. هم با ارزش مدال المپیک آشنایی دارم و هم با ارزش بسیار جایزه ی اسکار ، همینطور از هر دوی ابنها بالاتر افتخار فراوان گرفتن نوبل را میفهمم . اولی که سقف توانایی یک ورزشکارست و دومی کمال آرزوی اهالی سینما و آخری عامل جاودانگی نام سرآمدان علم و اهل قلم و حامیان صلح . و نیز میدانم که چشم پوشی از هر یک کاری ست بسیار بسیار دشوار . خدی مهربان دو هدیه بزرگ بنام عقل و وجدان به آدمی بخشید تا در انجام هرکاری به آنها توسل جوید. حال سوالم اینست آیا گرفتن پاداش از دست خالق و مخلوق آن خالق یکی ست . پاداش مخلوق هر قدر هم که بزرگ باشد عمرش به کوتاهی این دنیاست ولی پاداش خالق جهان ، ابدی ست و جاودان. گرفتن جایزه ای هر چقدرهم که بزرگ باشد از دست بیگانگانی که هرگز مانند هموطنان خودمان ، خیر و صلاحمان را نمیخواهند آیا به قیمت از دست دادن شرف و عزت و غیرت ملی مان در نزد خدا و مردم کشورمان می ارزد. یقین بدانیم که جاودانه ماندن واقعی و ابدی فقط در دستان خدا و در قلب هم میهنان خود بودن است .

برای مشاهده کامل نتایج اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *