اندرمصائب نویسندگی در ایران! + نتیجه نظرسنجی

هفته گذشته در حاشیه هفته کتاب و کتاب خوانی ، با طرح یک نظرسنجی از شما کاربران گرامی پرسیدیم که به نظر شما آیا به شغل نویسندگی می توان به عنوان یک شغل تمام وقت و دائمی نگاه کرد یا صرفا برای کار های دانشجویی و جانبی مناسب است؟!

بر کسی پوشیده نیست که سرانه مطالعه در کشور چندان بالا نیست و مردم ما نیز علاقه ( یا شاید زمان ) زیادی به مطالعه ، چه علمی و چه غیر علمی ، ندارند. البته شاید سوال ما کمی کلی باشد چون نویسندگی انواع بسیار دارد، از نویسنده کتاب ( که خود می تواند علمی یا غیر علمی باشد ) گرفته تا نویسنده مجله و روزنامه و یا نویسندگی در اینترنت همانند بنده حقیر که الان در خدمت شما هستم، اما چیزی که در رابطه با تمام این انواع تا حد زیادی صادق است سختی های کاری و درآمد نامتناسب با آن است که باعث شده تمام آن ها را در قالب کلی نویسنده بررسی کنیم.

از همه این ها که بگذریم به تازگی مطلع شده ام که نویسندگان در خطر ابتلا به افسردگی نیز قرار دارند!

در پژوهش‌های اخیر، شغل نویسندگی را جز ۱۰ حرفه‌ای می‌دانند که خطر افسردگی در این افراد نسبت به سایرین زیاد است و البته از منظر جنسیت، احتمال ابتلای مردان نویسنده به این بیماری بیشتر است. حتی در تحقیقی مشاهده کردم که سایت بهداشت آمریکا، نویسندگی و اشتغال به هنر از نوع بازیگری و کارگردانی را حرفه‌ای بسیار حساس می‌خواند. به قول یکی از نویسندگان غربی،تقریبا همه نویسندگانی که من می‌شناسم واکنشی مشابه پس از پایان یک رمان دارند.

۲۴ ساعت اول سرور و شادمانی و سپس هجوم افکار منفی که در صورت کنترل نکردن باعث افسردگی حاد می‌شود و در صورت عدم درمان، خودکشی‌های نافرجام یا موفقیت‌آمیز می‌کنند. شاید بتوان گفت نویسندگی با افکار خودکشی نه رابطه تنگاتنگ بلکه مستقیم دارد. حتی با مرور کوتاهی در تاریخ تعدادی از داستان نویس‌های معروف جهان متاسفانه خودکشی‌های موفقیت‌آمیزی داشته‌اند؛ در واقع نویسنده غرق شده در داستان برای زنده ماندن، جان می‌دهد. من در شرح‌حال مراجعانم که پیشینه نویسندگی دارند، متوجه شده‌ام که علاوه بر داشتن افکار منفی حس خودکشی را نیز کنار خود دارند.

نظرسنجی : آیا شما نویسندگی و ناشر کتاب بودن را شغل مناسبی ( به عنوان شغل تمام وقت ) می دانید؟!

نویسندگی

در طرف مقابل نزدیک به ۱۷ درصد شرایط این کار رو مناسب دانسته اند و ۱۷ درصد دیگر نیز اظهار بی اطلاعی کرده اند.

 

برای مشاهده نتایج کامل این نظرسنجی کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *