افزایش قیمت بنزین باعث ایمن شدن جاده ها می شود؟! + نظرسنجی

وزارت راه و شهرسازی به تازگی در اظهار نظری عجیب مدعی شده که راه کار لازم برای افزایش ایمنی جاده ها و کاهش تلفات جاده ای افزایش قیمت بنزین است! حال این که افزایش قیمت بنزین چگونه باعث افزایش ایمنی خواهد شد در ادامه مشخص خواهد شد.

فریدون حسنوند، رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه سوخت باید گران شود، تا جاده ها ایمن شود، گفت: راهکار انتقال مردم از وسایل نقلیه شخصی به وسایل عمومی گران کردن بنزین نیست، چرا که تاکنون ما تجربه ای این موضوع را بارها داشته ایم و در چند مرحله بنزین گران شده است، اما جاده ها ایمن نشده است.

تقویت امکانات و تجهیزات مورد نیاز در حوزه حمل و نقل چه درون شهری و چه برون شهری با وزارت راه و شهرسازی است، بنابراین اگر در کلانشهرها ایستگاه های اتوبوس از امکانات لازم برخوردار باشند و به نحو مقتضی در نقاط مختلف شهر توزیع شوند و مترو گسترش یابد، سبب می شود که مردم از وسیله نقلیه شخصی کمتر استفاده کنند و به وسایل نقلیه عمومی گرایش بیشتری پیدا کنند.

مصرف بنزین در ایران بالاست!

میانگین مصرف روزانه بنزین در کشور در چهار ماه ابتدایی امسال، به حدود ۸۳ میلیون لیتر رسیده است. از طرف دیگر، از سال ۱۳۹۴ به این سو که کارت‌های سوخت از رده خارج شدند و قیمت بنزین معمولی به لیتری ۱۰۰۰ تومان رسید، مصرف روزانه بنزین در کشور حدود ۱۴ میلیون لیتر افزایش داشته است. دلایل متفاوتی می‌توان ارائه کرد از اینکه چرا چنین افزایش مصرفی علی‌رغم تمام مشکلات اقتصادی در کشور به وقوع پیوسته است.

برخی می‌گویند اوج‌گیری دوباره صنعت خودروسازی در کشور، که پس از تحریم‌ها به شکل نگران‌کننده‌ای به زیان‌دهی رسیده بود، دلیل اصلی این موضوع است. با این همه، افزایش ۷ میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین، نمی‌تواند صرفا ناشی از فروش خودروهای نو باشد.

برخی دیگر هم می‌گویند بهبود عمومی وضعیت اقتصادی در کشور موجب افزایش میزان سفرهای زمینی شده و این به نوبه خود مصرف بنزین را هم در کشور افزایش داده است. این گمانه‌زنی البته چندان هم دور از واقع به نظر نمی‌رسد، چرا که بنا به داده‌های مختلف (از جمله داده‌های پلیس راهور و داده‌های مربوط به تعداد مسافران خطوط ریلی و هوایی) مسافرت در ایران واقعا افزایش داشته است.

ارتباط قیمت بنزین و ایمنی جاده ها چیست؟!

استدلال مطرح شده چنین است که اگر بنزین گران شود مردم کمتر از خودروی شخصی برای مسافرت استفاده می کنند ! مثل این که بگوییم اصلا جاده ها را مسدود می کنیم که کسی در آن ها تصادف نکند! این یعنی پاک کردن صورت مسئله….

خیلی روشن است که با افزایش قیمت بنزین ، قیمت حمل و نقل ( از تاکسی و اتوبوس تا…) نیز در کشور تغییر می کند! پس در مجموع فرقی نمی کند و کسی آنچنان ترغیب نمی شود که از خودروی شخصی استفاده نکند!

جاده ها نیازمند نو سازی و ایمن سازی هستند.

نظر شما چیه؟! به نظرتون افزایش قیمت بنزین می تواند بر کاهش تصادفات جاده ای تاثیرگذار باشد؟!

برای شرکت در نظرسنجی های نت رای به بخش تک سوالی های اپلیکیشن کوییزنت مراجعه کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *