حقوق نمایندگان مجلس ۷۰ درصد افزایش می یابد! + نظرسنجی

چند وقت اخیر خیلی خبر های عجیب منتشر شده، از ۳ تا ۶ برابر شدن نرخ عوارض خروج از کشور گرفته تا گران شدن بنزین و افزایش احتمالی تعرفه واردات خودرو های خارجی. یکی دیگر از خبر هایی که این چند روز خبر ساز شده انتشار افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس است که باعث اعتراض بسیاری از مردم شده است!

کمیته بودجه نویسی مجلس برای افزایش حقوق نمایندگان تا ۱۰میلیون تومان در‌ ماه به توافق رسیده است. افزایش حقوق نمایندگان از ۵ میلیون و ۸۰۰هزار تومان به ۱۰ میلیون تومان تنها خبر خوش این کمیته برای مجلسی‌ها نیست و قراراست هزینه دفاترآنها نیز بنا به تورم ۱۰تا ۱۵درصد اضافه شود.

احتمالا توجیه این کمیته برای افزایش حقوق نمایندگان قانون خدمات کشوری است. ماده ۷۱قانون خدمات کشوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را هم‌تراز وزرا و معاونان رئیس‌جمهور تعریف می‌کند.

حالا اما افزایش حقوق نمایندگان درحالی به توافق کمیته بودجه‌نویسی مجلس رسیده که در لایحه بودجه امسال قرار است یارانه نقدی۳۰میلیون نفر حذف شود. منتقدان لایحه دولت می‌گویند کاهش یارانه نقدی ۴۰درصد از جمعیت یارانه‌بگیرها در کنار افزایش احتمالی قیمت بنزین شرایط دشواری را برای طبقه متوسط اقتصادی و ضعیف کشور رقم خواهد زد.

دیروز در خبرها آمده بود که کمیته ویژه بودجه مجلس حقوق نمایندگان را به ١٠ میلیون تومان رسانده؛ البته بدون مزایای نمایندگی مثل حق دفتر، خودرو و مسکن. کمیته بودجه‌نویسی مجلس جمع پنج‌نفره‌ای است که زیر نظر مستقیم ریاست مجلس امور مالی بهارستان را پیش می‌برد.

حقوق نمایندگان مجلس واقعا کم است!!!

در همین راستا یحیی کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی گفت: حقوق نمایندگان واقعا خیلی کم است و به همین دلیل نمایندگان ترجیح می‌دهند حقوقشان را از نهادهایی که قبلا در آنجا مشغول به خدمت بوده‌اند بگیرند؛ مثلا بنده شخصا حقوق نمایندگی را دریافت نمی‌کنم و به‌عنوان یک قاضی همچنان از قوه قضاییه حقوق می‌گیرم چرا که حقوق دستگاه قضا به بنده ۴میلیون بیشتر از حقوقی است که مجلس به من می‌دهد.

او می‌افزاید که مزایا و حق نمایندگی نمایندگان هم بسته به تعداد حوزه‌های انتخابیه‌شان متفاوت است و آنها که حوزه انتخابیه بیشتری دارند به نسبت حق دفاتر و روسای دفاترشان هم بیشتر است. مجلس دهمی‌ها تنها منتقدان حقوق نمایندگان نیستند و این موضوع در ادوارگذشته مجلس نیز از سوی نمایندگان همواره مطرح بوده است. حالا باید دید نگاه خود نمایندگان به افزایش۷۰درصدی حقوقشان چیست و آیا در روزگاری که دولت مردم را به سیاست انقباضی برای فقرزدایی برای رشد اقتصاد تشویق می‌کند از این رقم استقبال خواهند کرد یا خیر؟

نظر شما در رابطه با افزایش ۷۰ درصدص حقوق نمایندگان مجلس ( در برابر افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان و احتمال حذف یارانه ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد ) چیه؟!

 

برای شرکت در نظرسنجی های نت رای به بخش تک سوالی های اپلیکیشن کوییزنت مراجعه کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *