سفر بی خطر با “نه به تصادفات جاده ای”، نگاهی به آمارها و لزوم رعایت قوانین و مقررات

‌ایام عید برای عده زیادی از شهروندان  بهترین زمان برای سفر و تفریح است. به اکثر ما خوش می‌گذرد به شرط اینکه این ایام را با رعایت ایمنی سفر و جاده، که بخش زیادی از سفرمان ممکن است در همین جاده­ها باشد، بگذرانیم. نزدیک به ۱۵ میلیون نفر هرسال در تعطیلات سالِ نو به مسافرت می‌روند. فشار این جمعیت بر جاده‌های کشور به اندازه‌ای است که پلیس راهور جاده چالوس را در مقاطعی و یک هفته پیش از نوروز ۹۶ یک‌طرفه اعلام کرد. این سفرهای نوروزی و تفریحی در حالی انجام می شود که افراد زیادی در تصادفات جاده‌ای جانشان را از دست می‌دهند. نوروز سال ۹۵، طبق آمار ۹۶۴ نفر در جاده‌ها کشته شدند. ۹۶۴ نفر از میان ۱۴ هزار قربانی سوانح جاده‌ای طی سال رقم زیادی است و به عبارتی حدود ۷ درصد کشته­ های حوادث جاده ای در ایام نوروز جانشان را از دست می دهند.

جاده

نگاهی به آمار:

نگاهی عمیق‌تر به آمارها اما نگرانیِ ما درباره حوادث رانندگی نوروزی را بیش‌تر می‌کند. بنابرآمارهای رسمی، از سال ۸۴ تا ۹۳ در تصادفات جاده‌ای ۲۱۹ هزار و ۱۷۲ نفر کشته شده‌اند. بسیاری این آمار را با آمارِ تعداد کشته‌شدگان در ۸سال جنگ تحمیلی مقایسه می‌کنند.در سال ۹۴ بنابر اعلام پزشکیِ قانونی، بیش از ۱۴ هزار نفر در تصادفات کشته شدند. البته این آمار نسبت به سال قبلی یعنی سال ۹۳ کاهش محسوسِ ۴۵۰ نفری داشت. جالب اینجاست که طبق آمار ارایه شده از سوی پلیس راهور، با شروع مسافرتهای نوروزی از ۲۴ اسفندماه ۹۵ و طی سه روز حدود ۵۰ نفر جانشان را از دست داده­ اند و بیش از ۴۰۰ نفر مصدوم داشته­ ایم. این زنگ خطری است برای نوروز ۹۶ که احتیاط بیشتری داشته باشیم و به تصادفات جاده­ ای نه بگوییم.

چگونه ایمن تر سفر کنیم؟

در اینجا از زبان مراجع رسمی مواردی را که فکر می کنیم شما را در داشتن سفری بی خطر کمک می کند مرور میکنیم:

 • طبق گفته پلیس ۶۰ درصد کسانی که از ۲۴ تا ۲۷ اسفند ۹۵ جان خود را در تصادفات از دست دادند به علت سرعت، سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ بوده است.
 • همواره به یاد داشته باشید که شما مسئول جان خود، همراهان و وسیله نقلیه خود هستید.
 • هرگز هنگام خواب آلودگی، کسالت و بیماری رانندگی نکنید. دقت شما در هنگام شب و تاریکی هوا با بیش از پیش لازم است.
 • کمربند ایمنی، می­تواند نقش کمربند جان شما و همراهانتان باشد، بستن آنرا به خود و کودکانتان و بقیه یادآوری کنید.
 • سرویسهای خودروی خود پیش از سفر را فراموش نکنید.
 • سرعت مطمئنه سرعتی است که مطمئنید خودروی شما در کنترل خودتان است با لحاظ همه شرایط جاده خیس و پیچ و سبقت و…
 • احتیاط در رانندگی در همه موارد شرط عقل است.
 • همواره فاصله ایمن با خودرو مقابل داشته باشید.
 • پلیسی که در جاده­ ها می­بینید از تعطیلات نوروز خود گذشته­ که حافظ جان شما باشد لذا به دستورات آن ها گوش دهید،
 • راننده ای که با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت در یک مسیر ۱۰۰ کیلومتری رانندگی می کند، تنها ۹ دقیقه زودتر از راننده ای که با سرعت ۹۵ کیلومتر در ساعت حرکت می کند ، به مقصد می رسد. جالبه نه؟ پس لطفا رعایت کنیم.
 • حادثه فقط برای دیگران نیست ، همه باید احتیاط کنیم.
 • یاد خدا و توکل بر خدا را با خواندن دعای سفر در هنگام سفر و بازگشت از سفر فراموش نکنیم.
 • می­توانید از طریق رادیو پلیس راه و یا شماره تلفن گویا ۱۴۱ مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور از آخرین وضعیت راههای کشور و محدودیت‌های ترافیکی مطلع شوید.
 • پس با رعایت همه موارد بالا به کمپین “نه به تصادفات جاده­ای” بپیوندیم

فرهنگ سازی کنیم:

گذشته از اینکه نیاز داریم ایمنی وسایل نقلیه تولیدی را بیشتر کنیم و بیشتر به کیفیت جاده ها و معتبر اهمیت بدهیم این آمار و اخبار لزوم فرهنگ سازی را نیز بیش از پیش نشان می دهد. وقتی فرزندان ما از دوران کودکی با فرهنگ راهنمایی و رانندگی آشنا باشند و رانندگان بیشتر لزوم رعایت قانون را درک کنند با دقت بیشتری رانندگی خواهند کرد. برای ایجاد این فرهنگ صحیح همه ی ما باید دست به کار شویم و در حد توان خود به گسترش فرهنگ رعایت نظم و قوانین رانندگی کمک  کنیم.

ما هم در نت رای با علم به این موضوع و برای اینکه حرکتی ولو کوچک در راستای بهتر شدن اوضاع جاده ها کرده باشیم امسال جشنواره “سفر بی خطر” را با موضوع  قوانین راهنمایی و رانندگی و لزوم رعایت قوانین برگزار می کنیم. این جشنواره مثل دیگر جشنواره های نت رای به شکل پرسش و پاسخی بوده و سوال ها و جواب ها همگی توسط کاربران طراحی می شود. برای این جشنواره جوایز نفیسی هم در نظر گرفته شده است که علاقه مندان انگیزه مضاعفی برای شرکت در جشنواره داشته باشند.

سفر

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره جشنواره سفر بی خطر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *