استقلال مالی با درس هایی از رابرت کیوساکی، تفاوت پدر ثروتمند و پدر فقیر

رابرت کیوساکی کیست؟

رابرت تورو کیوساکی سرمایه‌گذار و نویسنده و متفکر مباحث مالیِ ژاپنی-آمریکایی است.رابرت کیوساکی یک اقتصاددان پیشرو و صاحب تئوری‌های نوآورانه اقتصادی در دنیاست. وی با نوشتن تفکرات ناب و دست اول اقتصادی در کتاب خود با نام پدر پولدار، پدر بی‌پول تمامی علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و مالی را مبهوت خود کرده است.

او در سال ۱۹۴۷ در هاوایی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد.  خانواده‌اش ترکیبی از مدرسان ممتاز و برجسته مملکت بودند. پدرش رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود. رابرت پس از پایان دوره دبیرستان، در نیویورک به ادامه تحصیل پرداخت و پس از به پایان رساندن دانشگاه، به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپترهای سنگین نظامی به ویتنام رفت. در بازگشت از ویتنام، زندگی مالی و تجاری رابرت آغاز شد. در سال ۱۹۷۷، او شرکتی را بنیان نهاد که نخستین کیف پول‌های مردانه را که ترکیبی ازنایلون و ولکرو بود به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک فراوردهٔ مولتی‌میلیون‌دلاری جهانی تبدیل شد.

بازنشتگی زودرس:

پس از دست کشیدن از کار تجارت، مؤسسه‌ای به نام مؤسسهٔ بین‌المللی آموزش با گروهی از همکاران خود تأسیس کرد که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول بوده و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد. کیوساکی در سن ۴۷ سالگی بازنشسته شد تا به آنچه بیش از همه مورد علاقه‌اش بود –یعنی سرمایه‌گذاری– روی آورد. به دلیل نگرانی فراوانی که از خلاء در حال رشد میان داراها و ندارها داشت، به خلق بازی «پول در گردش» پرداخت، که به آموزش پول اختصاص دارد. آموزش شناخت پول و کار با آن، بیش از اینکه تنها توسط قشر پولدار جامعه درک شود و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، مورد استقبال سایر قشرها نیز قرار گرفت.

نگاه سیاسی:

کیوساکی در ستونی که برای مجله جتست نوشت از دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ حمایت کرد. کیوساکی گفت که در ۲۰۰۶۶ نامزدی ترامپ را پیش بینی می‌کرده است. به گفتهٔ او ترامپ نامزدی است که می‌داند چطور شغل ایجاد کند و پول بسازد. او از نفوذ کافی برای اقناع کنگره برای پایین آوردن مالیات شرکت‌ها برخوردار است.

استقلال مالی:

طبق تعریف استقلال مالی وضعیتی است که فرد به اندازه کافی دارایی برای گذران زندگی دارد، بدون اینکه مجبور باشد برای نیازهای اساسی به شکلی فعال کار کند. استقلال مالی یکی از مهیج ترین آرزوهای هرکس است, البته با یک دلیل خوب. شما هیچ وقت نمیدانید کی قرار است برایتان بحران مالی بوجود آید، تا تمام ثروت و منابعتان را جارو کند و با خود ببرد. به همین دلیل؛ باید اصول استقلال مالی را یاد بگیرید، تا هروقت خودتان خواستید به استقلال مالی برسید. رابرت کیوساکی برای رسیدن به استقلال مالی راه های زیر را پیشنهاد می کند.

رابرت کیوساکی

درس های رابرت کیوساکی:
۱٫ تمام مسولیت را بپذیرید

هر تصمیم یا انتخابی امروز بگیرید, آینده تان را شکل خواهد داد.به همین علت، مهم است که تمام تصمیمات مالی تان را ارزیابی کنید، هزینه ها و مخارج تان را در زمینه اهداف مالی بلند مدتتان بگیرید.

۲٫بر روی مخارجتان نظارت کنید

تمام هزینه هایتان را پیگیری کنید و قبل از هر خریدی دو بار فکر کنید.

۳٫داشتن یک بودجه ضروری است

یک بودجه به شما یک ورودیی خواهد داد تا دارایی تان را مدیریت کنید و بر هزینه هایتان نظارت کنید. به طور خلاصه :بودجه به شما حس جوابگویی میدهد.اگر میخواهید از دارایی شخصیتان محافظت کنید, یک بودجه بندی خوب جوابگوی شما خواهد بود.

۴٫اول به خودتان پول بدهید

یکی از کلیدی ترین اصول تمرین برای رسیدن به استقلال مالی، کار کردن برای خودتان است, تا بانک و حساب بانکیتان. یاد بگیرید اول به خودتان پول بدهید تا به کس دیگری.فقط پولی را که امروز ذخیره کردید میتوانید فردا سرمایه گذاری کنید.

۵٫هیچوقت هیچ بدهیی نداشته باشید

بدون بدهی بودن, باید یکی از هدفهای تغییر ناپذیر زندگیتان باشد؛ و باید متعهد باشد به هدفتان تا در این راه بمانید.

۶٫ وجوه‌ اضطراری را  کنار بگذارید

وجوه‌ اضطرارى‌ پولی است که شما اگر هیچ درآمدی نداشته باشید تا ۳ ماه بتوانید به زندگی استاندارد خود را ادامه دهید. همچنین این وجوه باید اطمینان بدهد خرج های اجباری مثل تعمیرات یا بیمارستان هم پوشش داده شده است.

۷٫همیشه درحال یادگیری باشید

تعلیم علم مالی به خودتان باید اولین اولویتتان باشد.

۸٫اهداف شفاف و مختصر داشته باشید.

اگر هیچ هدف شفاف تعریف شده ای نداشته باشید, پس راه شما به سمت استقلال مالیتان خیلی سخت خواهد بود.

۹٫بازاریابی شبکه ای

هزینه کم راه اندازی یک شرکت بازاریابی شبکه ای فرصت بسیار عالی برای شروع است.

۱۰٫زندگیتان را آسان کنید

زندگی هر روز پیچیده تر میشود.دنبال پول دویدن و اهداف مالیتان حواس شما را از چیز هایی که مهمترند در زندگیتان پرت میکنند.به همین دلیل, شما شروع به بی انگیزگی میکنید و در باتلاق تاریکی دست و پا میزنید. پس, بسیار مهم است که زندگیتان را با رها کردن درهم ریختگی ها ساده کنید.

 

پدر پولدار پدر بی پول:

در این کتاب رابرت کیوساکی درباره ی روشهای زندگی افراد پولدار و افراد بی‌پول صحبت می‌کند. او از کودکی خود می‌نویسد و اینکه زندگی در کنار پدر واقعی او که یک معلم باهوش و بسیار محبوب اما فقیر بوده و زندگی در کنار پدر بهترین دوستش که به او و دوستش را درباره ی پول و قواعد آن آموزش می‌داد و بسیار ثروتمند بود. کیوساکی می‌گوید: یکی از پدرانم برای به دست آوردن چند دلار جان می‌کند و دیگری مشت مشت پول درمی‌آورد. یکی از پدرانم به من یاد می‌داد که سوابق تحصیلی و کارم را چه طور بنویسم که بتوانم شغل خوبی به دست آورم و دیگری به من می‌آموخت که چه طور طرحهای قوی مالی و بازرگانی را خلق کنم، تا بتوانم برای دیگران شغل ایجاد کنم.

مقایسه نظرات پدر پولدار و پدر بی پول:

پدر بی پول پدر پولدار
من برای پول کار می کنم پول برای من کار میکند
عشق به پول ریشه همه شرارت ها است فقدان پول , ریشه همه شرارت ها است
نمی توانم از عهده مخارج برآیم چگونه میتوانم از عهده مخارج برآیم
من علاقه ای به پول ندارم و هرگز ثروتمند نخواهم شد پول قدرت است و من مرد ثروتمندی هستم
در مورد مسایل مالی با احتیاط رفتار کن و از ریسک کردن بپرهیز یاد بگیر که چگونه با پول ریسک کنی
به خاطر داشتن فرزند , نمی توانم پولدار شوم به خاطر فرزندانم باید پولدار شوم
تنها تحصیلات عالیه دانشگاهی , لازم است برخورد از دانش مالی به اندازه تحصیلات دانشگاهی ,اهمیت دارد
خوب درس بخوان تا یک شرکت خوب برای کار کردن پیدا کنی خوب درس بخوان تا بتوانی یک شرکت خوب , درست کنی

 

جشنواره پدر پولدار و پدر بی پول:

در ادامه جشنواره های آموزشی خود در نت رای تصمیم گرفتیم جشنواره هایی در مورد کتاب پدر بی پول در نت رای برگزار کنیم، با شرکت در این جشنواره می توانید کتاب صوتی پدر پولدار، پدر بی پول را به رایگان دریافت کنید. و با ثبت نام رایگان به سوالات طراحی شده توسط کاربران دسترسی داشته باشید و اطلاعات خود را محک بزنید. همچنین در انتها بین کاربرانی که حداقل یک کدشانس گرفته باشند قرعه کشی شده و جوایزی محموعا به ارزش ۱۰میلیون ریال اهدا می شود.

برای ثبت نام رایگان در جشنواره “پدر پولدا، پدر بی پول” کلیک کنید.

منبع:

ویکی پدیا، ۱۲ceo، سایت مجله جتست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *