انتخابات ریاست جمهوری، نگاهی به گزینه ها و نظر مردم

اصل ششم قانون اساسی:

امور کشور باید به‏ اتکاء آراء عمومی‏ اداره‏ شود از راه‏ انتخابات ‏: انتخاب‏ رئیس‏ جمهور، نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏، اعضاءی‏ شوراها و نظایر اینها، یا از راه‏ همه‏ پرسی‏ در مواردی‏ که‏ در اصول‏ دیگر این‏ قانون‏ معین‏ می‌گردد.

طبق اصل ششم قانون اساسی، اداره کشور با اتکاء به آراء عمومی مردم مورد توجه قرار گرفته است و انتخابات ریاست جمهوری از مهمترین رویدادهای کشور است که مشارکت در آن سهم به سزایی در اداره و تعیین سرنوشت کشور دارد. همچنین مشارکت عمومی یکی از شاخصه های اصلی نظام توسعه یافته محسوب می شود و در نظام مردم سالاری دینی خواست و اراده مردم از شأن و منزلت خاصی برخوردار است، همچنین عوامل و زمینه هایی بسیاری در مشارکت عمومی مردم در امور سیاسی و اجتماعی تأثیرگذار است و صرف حضور مردم پای صندوق های رأی کفایت نخواهد کرد و آنچه به عنوان یک راهبرد اساسی نظام اسلامی را بیمه می کند عبارت است از حضور حداکثری و نمایش شور و اشتیاق بی حد و حصر مردم برای رقم زدن انتخابی مسئولانه. بسیار روشن است که حضور هر چه پررنگ تر مردم، علاوه بر آنکه تحکیم پایه های حکومت اسلامی را به بار می آورد، منجر به یأس و ناکامی دشمنان می شود از همین روست که رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدارهای خود می فرمایند: «تلاش شما باید این باشد که مشارکت [در انتخابات] را به معنای حقیقی کلمه حداکثری کنید». از طرفی بر اساس سیاست های کلی انتخابات، ابلاغ شده از طرف ایشان موضوع مشارکت حداکثری و حضور آگاهانه مورد تاکید قرار گرفته است.

نظرسنجی نت رای

سامانه نت رای با توجه به بستر نظرسنجی آنلاین خود و فارغ از دسته ‏بندی‏های سیاسی موجود و به منظور مشارکت حداکثری در انتخابات کانال netray.ir/taentekhabat را با هدف تجمیع نظرسنجی هایی در خصوص این رویداد مهم طراحی نموده است تا نقشی هر چند کوچک در افزایش مشارکت آگاهانه عموم مردم ایفا نماید. شما می توانید با کلیک کردن در اینجا در نظرسنجی ها و تبادل نظرها شرکت کنید و نقش خود را در افزایش آگاهی مردم ایفا کنید. همچنین از طریق سایت، اپ و کانال تلگرام نت رای نتایج نظرسنجی ها را مشاهده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *