تعطیلات نوروز ، طولانی، کوتاه یا کافی؟ + نتیجه نظرسنجی

تعطیلات نوروز حدود دو هفته ای می شود که تمام شده است. با در نظر گرفتن اینکه روز شنبه ۲۸ اسفند ۹۵ عملا تعطیل بود، تقریبا تمام ادارات دولتی و حتی خصوصی از ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین تعطیل بودند. یعنی ۱۸ روز تعطیلی متوالی. البته به عادت ما ایرانی ها خیلی ها دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه و پنج شنبه بعد از ۱۳ را هم مرخصی بودیم و با این حساب مدت تعطیلات امسال به ۲۳ روز رسید. با این مقدمه بیاید یک نگاهی به تعطیلات در کشورهای مختلف انداخته و سپس نظر مردم در مورد میزان تعطیلات نوروز را بخوانیم.

مقایسه تعطیلات ایران و سایر کشورها:

بسیار شنیده ایم که میزان تعطیلات در ایران خیلی بیشتر از سایر کشورها است. این صحبت ها شاید برای گوش بسیاری از ما آشنا باشد. اما بیاید با هم نگاهی به تعطیلات در کشوری مثل آمریکا بیندازیم:

در آمریکا همه شنبه ها و یکشنبه ها تعطیل است یعنی در طول هر سال ۵۲*۲=۱۰۴ روز تعطیلی هفتگی داریم. ۲۰ روز هم تعطیلات رسمی، ملی، مذهبی و فرهنگی از قبیل روز استقلال، عید کریسمس، عید سال نو (ژانویه)، عید شکرگزاری و …، که با تعطیلات آخر هفته ها می شود ۱۲۴ روز. اما در کشور ما، اگر چه برای شرکت ها و ادارات زیادی پنج شنبه ها تعطیل است اما به شکل رسمی پنج شنبه ها هم جز روزهای کاری به حساب آمده و تعطیل نیست. با این حساب میزان تعطیلات آخر هفته در کشور ما در هر سال ۵۲ روز است. همچنین در تقویم رسمی کشور ما هم ۲۶ روز تعطیلی ملی، مذهبی و .. از قبیل عید غدیر، عید قربان، عید نوروز، عاشورا، تاسوعا، عید فطر، ۲۲ بهمن و …. داریم. پس مجموع تعطیلی ها در ایران ۷۴ روز می شود. تصویر زیر را ببینید:

تعطیلات
مقایسه تعطیلات در ایران و سایر کشورها – دنیای اقتصاد

در واقع آنچه این آمارها نشان می دهند این است که اگرچه تعطیلات مناسبتی کشور ما نسبتا زیاد است اما به علت کم بودن تعطیلات هفتگی ما در دنیا جایگاه پایینی از لحاظ میزان تعطیلی داریم. حتی اگر پنج شنبه ها را نیمه تعطیل در نظر بگیریم، ۲۶ روز دیگر به تعطیلات ایران اضافه شده و مجموع روزهای تعطیل به ۱۰۴ روز میرسد که باز هم در مقایسه با کشورهای توسعه یافته عددی بسیار پایین است.

هدررفت زمان‌کار در بهره‌وری پایین

در رابطه با آمار مربوط به ساعات اشتغال در کشور دو نکته حائز اهمیت وجود دارد: بالاتر بودن ساعات کار کارکنان در ایران در مقایسه با میانگین جهانی و پایین بودن معنادار ساعات کار مفید در ایران در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته. بر مبنای قانون میانگین ساعات کار هفتگی در ایران معادل ۴۴ ساعت در هفته است. در رده‌بندی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در سال۲۰۱۴، کشور ایران با فرض قرارگرفتن در این رده‌بندی، از لحاظ بیشترین ساعت کاری در هفته، در بین ۵ کشور اول حاضر در این رده‌بندی ۴۳ کشوره قرارمی‌گرفت. با وجود این ایران از لحاظ «سرانه کار مفید» در وضعیت مناسبی قرار ندارد. به عقیده کارشناسان این امر ریشه در «بهره‌وری» پایین نیروی کار در محیط کاری در ایران دارد. آمارهای موجود نشان می‌دهد که در حال حاضر بهره‌وری در کشورهای توسعه‌یافته بین ۲ تا ۳ برابر بهره‌وری در ایران است. به عبارت ساده‌تر هر فرد شاغل در این کشورها به ازای زمان و هزینه مساوی با هر نیروی کار در ایران بیش از ۳ برابر ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

نظرسنجی:

با توجه به پایان تعطیلات نوروز سوال زیر از کاربران پرسیده شد:

کاربران می توانستند یکی از گزینه های:

  • کم بود
  • زیاد بود
  • کافی بود

را انتخاب کنند. نتیجه به شکل زیر شد:

نتیجه نظرسنجی تعطیلات

نتیجه نظرسنجی به تفکیک:

همانگونه که مشاهده می کنید در حالت کلی ۵۰٫۸ درصد کاربران معتقدند مدت تعطیلات نوروزی کافی بود، ۳۰٫۵ درصد تعطیلات را کم می دانند و باقی هم معتقدند تعطیلات نوروزی طولانی بود. اما نگاهی به تفاوت ها و شباهت های نظرات گروه های مختلف بیندازیم:

به تفکیک جنسیت:

خانم ها: ۴۶ درصد خانم ها تعطیلات نوروز را کافی می دانند. ۳۴ درصد هم معتقدند تعطیلات نوروز کوتاه بود.

آقایان: ۵۰ درصد آقایان نسبت به مدت تعطیلات رضایت دارند و فقط ۳۰ درصد آنها به کم بودن تعطیلات معتقدند.

به تفکیک سن:

متولدین دهه ۵۰ و قبل تر: در بین این گروه ۵۳ درصد تعطیلات را کافی می دانند. ۲۴ درصد هم معتقدند تعطیلات نوروزی زیاد است.

متولدین دهه ۶۰: در بین این گروه ۵۱ درصد معتقدند تعطیلات کافی است، ۲۸ درصد کم و ۲۱ درصد هم زیاد می دانند.

متولدین دهه ۷۰ به بعد: در بین این گروه ۴۴ درصد تعطیلات را کافی می دانند. ۳۸ درصد کم و ۱۷ درصد زیاد می دانند.

نظرسنجی تعطیلات نوروزی

با توجه به مقدمات اشاره شده و نتیجه نظرسنجی شاید یکی از مطالبات ما از دولت بعدی بایستی منظم کردن تعطیلات رسمی و هفتگی کشور باشد.

ما را از نظرات و دیدگاه های خود درباره این نظرسنجی و این نوشته آگاه کنید.

برای مشاهده نظرسنجی و دیدگاه کاربران کلیک کنید.

 

1 دیدگاه برای «تعطیلات نوروز ، طولانی، کوتاه یا کافی؟ + نتیجه نظرسنجی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *