آشنایی با شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) ، مردم چقدر با این شرکت ها آشنا هستند؟

شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر چه نوع شرکت هایی هستند؟

سرمایه­ گذاری خطرپذیر یا VC که مخفف Venture Capital است، عبارت است از تأمین سرمایه برای شرکت ها و کسب و کارهای نوپا (استارت آپ) و کارآفرین و عموما دانش بنیان که مستعد جهش و رشد ارزش و البته خطر فراوانی هستند. این شرکت ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه گذارانی هستند که با وارد کردن سرمایه خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت های کارآفرین را جبران می‌کنند.  رونق و توسعه فعالیت‌های سرمایه گذاری خطر‌پذیر موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصه فناوری است. در واقع شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر (VC Firm) یک شرکت متخصص در امور مالی و سرمایه گذاری است که در شرکت های رو به رشد و غالبا دانش بنیان سرمایه گذاری می کند. سرمایه گذاران هم با شراکت در سهام شرکت از مزایای احتمالی شرکت در آینده بهره مند می شوند.

ساز و کار آنها چگونه است؟

شرکت سرمایه گذار را شرکت سرمایه گذار خطرپذیر (Venture Capital Firm) و پولی که به شرکت در حال رشد داده می‌شود را سرمایه خطرپذیر (Venture Capital Fund) نامند. شرکت­ های VC عموماً در شرکت هایی سرمایه گذاری می‌کنند که به تکنولوژی و محصولی جدید یا روش کار جدیدی دست پیدا کرده باشند، و یا روش و خدمتی را به شیوه‎ای نوین و دانش بنیان و اثربخش و متفاوت ارائه می‎کنند. این سرمایه گذاران در ازای پولی که سرمایه گذاری می‌کنند، سهام آن شرکت را تصاحب می‌کنند و از این طریق خلق ثروت می‌کنند. در رویکرد رایج در دنیا، سرمایه سرمایه گذاری شده، معمولاً هنگامی که سهام آن شرکت عرضه عمومی می‌شود، نقد می‎گردد.

ویژگی های اصلی:

شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر که امروزه نقش مهمی در توسعه و پیش برد اقتصاد مقاومتی دارند برای اینکه اقدامات و گام های مثبت و مفیدی پیش بگیرند عموما باید دارای ویژگی های زیر باشند:

مشارکت در مدیریت شرکت‌ها

سرمایه ‌گذاران که عموما باتجربه و دارای شم تجاری و اقتصادی بالا هستند، با اتکا به تجربه‌های حاصل از کمک به شرکت‌های مشابه، با مشارکت در مدیریت شرکت‌های سرمایه­ پذیر نوپا، به ایجاد ارزش افزوده می پردازند و نقش پررنگتری از نقش یک تامین کنندگی منابع مالی را ایفا می کنند.

ارزیابی همه ­جانبه

سرمایه ها بیشتر در شرکت های نوپا و دانش بنیانی سرمایه گذاری می شود که رشدی سریع دارند. شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر برای رسیدن به این هدف طرح های پیشنهادی را از تمامی جوانب اقتصادی و بازاری ارزیابی می کنند.

خطر‎پذیری

خطر‎پذیری نقش بسزایی در توسعه تکنولوژی دارد. خطر پذیری به مجموعه شرایطی وابسته است که یکی از آنها ایجاد مشوق‌هایی برای سرمایه داران صندوق هاست تا درقبال سرمایه گذاری های مطمئن پاداش دریافت نمایند و در قبال شکست بی تفاوت نباشند.

مشارکت در مالکیت شرکت ها

زمانی که صندوق‌ های سرمایه گذاری خطرپذیر در مالکیت شرکت ها سهیم می شوند، از هر ابزاری برای کمک به موفقیت این شرکت ها استفاده می‌کنند. این کار به‌معنای پیوند نظام­مند ایده و تخصص کارآفرینان جوان با تجربه و شم تجاری کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری است.

انگیزه سودآوری سرمایه گذاری خطرپذیر

صندوقی که سرمایه خود را در طرح‌های نوآورانه و دانش بنیان و در عرصه تکنولوژی های پیشرفته در معرض خطر قرار می‎دهد، برنامه نسبتا طولانی برای کسب سود بیشتر دارد و عموما سود مورد نظر صندوق‌ سرمایه گذاری خطر پذیر، از محل افزایش ارزش سهم مالکیت آن‌ها در زمان فروش حاصل می‎شود و کمتر از راه درآمد جاری شرکت ها.

وجه به شرکت های نوپا

در مرحله ابتدایی معمولا کارآفرینانی با ایده‌ها و نوآوری های جالب وجود دارند و در بسیاری از موارد، حتی ساماندهی مناسبی در قالب شرکت ندارند. پس ارزیابی ظرفیت کارآفرینان جوان با ایده های دانش بنیان و نوآورانه بسیار دشوار است و خواهان مهارت‌های ویژه‌ای با افق زمانی سودآوری بلندمدت می‎باشد. عموما جهت گیری سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر (VC-Venture Capital) بیشتر به سمت شرکت های نوپا و نوآور است.

دیدگاه بلند مدت

خطرپذیری برای کسب سود بدون در نظر داشتن دیدگاه بلند مدت امکان پذیر نمی‌باشد. اساسا دیدگاه کوتاه‌مدت در توسعه تکنولوژی و نوآوری جایی ندارد و اگر دیدگاه کوتاه مدت بر صندوق‎ سرمایه گذار خطرپذیر حاکم شود، این صندوق ها از مفهوم سرمایه گذاری خطرپذیر دور می‌شوند. صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر عموما دیدگاه بلند مدت دارد.

مدیریت حرفه‌ای

تصمیم‌گیری درباره انتخاب پروژه های مناسب برای سرمایه گذاری از اهمیت خاصی برخوردار است و باید به گونه‌ای باشد که بازگشت سرمایه را به بالاترین میزان برساند و از خطر موجود به میزان زیادی بکاهد. مدیریت در صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر بگونه ای است که کاهش خطر از طریق مشارکت در پروژه ­های متعدد دنبال می­ شود و نه از طریق مشارکت کردن در پروژه ­های کم­ خطر.

 

لیست تعدادی از صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر کشورمان:

عمده لیست زیر، دولتی و یا بخشی از سهامشان دولتی است بنابراین به کار بردن عنوان VC برای آنها مناسب و مطابق استاندارد بین المللی نیست. بهتر است بنویسیم سازمانها، شرکتها و صندوقهایی که رفتار VC گونه دارند.

شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (۱)شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (۲)شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (۳)شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (۴)شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (۵)شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (۶)

نظرسنجی آنلاین :

نظرسنجی اخیر کانال هفته نامه شنبه در سامانه نت رای هم درباره شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر بود. هدف این بود که ابتدا میزان آشنایی کاربران به مفهوم این شرکت ها را دریابیم و سپس ببینیم به طور کلی مردم چه نگرشی نسبت به عملکرد این شرکت ها دارند:

شرکت های VC

نتیجه نظرسنجی نشان می دهد کاربرانمان از آنچه به نظر میرسد بیشتر با این شرکت ها آشنا هستند. اما ارزیابی آنها از عملکرد شرکت های VC خیلی خوب نبود و بیشتر افرادی که با این شرکت ها آشنا بودند متوسط یا ضعیف را انتخاب کردند.

شرکت های وی سی

برای مشاهده نتیجه کامل و نظرات کاربران کلیک کنید.

— منبع: دانش بنیان۲۴ و اصفهان پلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *