آغاز عصری پر افتخار ، از دومین قهرمانی در لیگ تا قله های اروپا – تاریخچه باشگاه یوونتوس بخش دوم

سال ۱۹۰۷ تا ۱۹۳۵
کسب دومین اسکودتو

یووه نزدیک به دو دهه زیر سایه تیم های میلانی قرار داشت و نتوانست قهرمانی نخست خود را تکرار کند. در همین سالها بود که مجله هورا یوونتوس متولد شد، مجله ای که امروزه ماهنامه معروف این باشگاه به حساب می اید.سال ۱۹۲۳ بود که خانواده مطرح انیلی وارد عرصه حیات باشگاه شدند. در این سال ریاست باشگاه را ادواردو انیلی به عهده گرفت. او پسر مالک و بنیانگذار کمپانی فیات بود. همراه با مدیریت قدرتمند این مرد بزرگ افتخارات و پیروزی های بانوی پیر نیز اغاز شد. بیانکونری ها با او در سال ۱۹۲۶ دومین اسکودتوی خود را نیز فتح کردند.

یوونتوس 30-31
تصویری از تیم یوونتوس در سال ۱۹۳۰-۳۱
۵ اسکودتوی متوالی :

ادواردو که همچنان تا سال ۱۹۳۵ رهبری باشگاه را به عهده داشت توانست در دهه سی یوونتوس را تبدیل به قدرت بلامنازع ایتالیا نماید. سیاه و سفید پوشان سرزمین چکمه ای طی سالیان ۳۱ الی ۳۵ توانستند پنج اسکودتوی متوالی  را برای باشگاه به ارمغان بیاورند و رکورد جاودانه ای را به نام خود به ثبت برسانند. بورل مهاجم بیانکونری ها در فصل ۱۹۳۲ باورنکردنی ظاهر شد وی در ۲۸ بازی ۲۹ گل به ثمر رساند و رکوردی فوق العاده به نام خود ثبت کرد. ورزشگاه اختصاصی یوونتوس در فوریه ۱۹۳۴  به نام کوموناله ( المپیکوی فعلی ) به افتتاح شد.درست زمانی که یووه قدرت برتر و بی نظیر ایتالیا محسوب می شد یک حادثه تلخ و ناگوار برای باشگاه رخ داد. ادواردو انیلی مدیر موفق و دوست داشتنی در سانحه هوایی مشهور جنوا درگذشت. از ان اتفاق سیاه و تلخ، یووه به مدت ۱۲ سال که یک آنیلی دیگر به  راس مدیریت باشگاه آمد به حاشیه رفت.

سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۷۱
دوران افول و اولین قهرمانی در جام حذفی :

تکرار افتخارات دهه سی به مدت یک دهه متوقف شد البته طی این سال ها قهرمانی در دو کوپا ایتالیا به افتخارات باشگاه اضافه شد. نخستین قهرمانی یووه در جام حذفی کشورش به تاریخ ۱۹۳۸ با مربیگری ویرجینو روزتا باز می گردد. در فصل ۳۹ – ۳۸ یووه با ایستادن در رده هشتم جدول دوران افول خود را می گذراند. طی این سالها همشهری یوونتوس، تورینو ، تیمی بسیار قدرتمند بود و یووه را زیر سایه ی خود برده بود. طی سال های ۳۵ الی ۴۷ مدیرانی نظیر کراوری، ده لا فورست و دوزیو در راس کار قرار گرفتند و نتواستند شکوه یووه را نمایان سازند. سرانجام پس از نتایج نه چندان موفق و درخشان؛ پیرو دوزیو جای خود را به جانی ( جووانی ) انیلی داد. فرزند ادواردو در سال ۱۹۴۷ به باشگاه و خانه خود بازگشت تا پیروزی های گذشته و خاطرات زیبای دوران رهبری پدرش را تکرار کند.

یوونتوس 50-51
تیم یوونتوس در سال ۱۹۵۰-۵۱
قدرت گرفتن دوباره :

با امدن جانی آنیلی اسکودتوهای هشتم و نهم در فصل های ۵۲-۵۱ ، ۵۰ – ۴۹ از راه رسید. البته عمر ریاست وی کوتاه بود و خیلی زود از سمت خود استعفا داد. با این حال یووه با بازیکنانی نظیر بونیپرتی، پارولا و هنسن همچنان به افتخارات خود می افزود. جانی آنیلی سمپتامبر ۱۹۵۴ پست ریاست را رها می کند و از باشگاه جدا شد. یک سال بعد اومبرتو انیلی برادر جانی راهی باشگاه شد تا قدرت و نفوذ خانواده انیلی همراه با قدرت باشگاه یوونتوس ادامه داشته باشد. اومبرتو تا سال ۱۹۶۲ سمت مدیریت یوونتوس را در اختیار داشت که در این سال به دلیل ادامه تحصیل سمت مدیریت یووه کناره گیری کرد.

این تیم در این سال ها دو ستاره بزرگ حیات خود را به نام های سیوری و چارلز خریداری کرد و توانست اسکودتوی دهم را نیز فتح نماید. با این قهرمانی بانوی پیر اجازه یافت ستاره طلایی را بر روی پیراهن خود حک کند و به بالای ارم باشگاه نیز اضافه شود. دهه ۶۰ با کسب سه اسکودتو و سه قهرمانی در کوپا ایتالیا به نوعی تکرار درخشش دهه ۳۰ بود. سیوری با درخشش بی نظیر و گلزنی های ارزشمند خود در سال ۱۹۶۱ توانست توپ طلا را از ان خود کند.

سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۳
بونیپرتی مدیر یوونتوس شد :

بونیپریتی پس از چند سال بازی و شکستن تعداد زیادی از رکوردهای باشگاه در سال ۷۱ از دنیای فوتبال خداحافظی کرد و بلافاصله به مدیریت باشگاه منصوب شد. در زمان ریاست وی چهار مربی بزرگ و نامی همچون ویکپالک، پارولا، تراپاتونی و زوف هدایت بانوی پیر را به عهده گرفتند. بونیپرتی نزدیک به بیست سال رهبری بانوی پیر را به عهده گرفت و توانست درخشش دوران بازیگری اش را در این پست نیز تکرار کند، افتخارات یووه در این زمان شامل:

 •  کسب نه اسکودتو و رساندن شمار اسکودتوهای یوونتوس به عدد بیست و دو
 • دو قهرمانی در جام حذفی
 • نخستین عنوان قهرمانی بانوی پیر در اروپا و کسب جام لیگ قهرمانان اروپا در سال ۸۵
 • قهرمانی سال ۷۷ در جام یوفا برای نخستین بار
 • رسیدن به کاپ قهرمانی رقابت های جام در جام در سال ۸۴
 • سوپر جام اروپا که در سال ۸۵ به دست امد

در این دو دهه ستارگان مشهوری پیراهن سیاه وسفید یوونتوس را برتن کردند؛ ستارگانی مانند : دینوزوف ، پلاتینی، تاردلی، بونیک، کابرینی، روسی، جنتیله، اناستازی، به نه تی، شیره آ از جمله بازیکنان بسیار مهم دهه ۷۰- ۸۰ این باشگاه بودند.

حادثه تلخ هیسل :

در فینال لیگ قهرمان بین یوونتوس و لیورپول در درگیری های هواداران دوتیم، به دلیل حمله  هواداران لیورپول به سمت یوونتوسی ها، ۳۹ هوادار کشته  و بیش از ۳۰۰ زخمی به جای ماند. در این دیدار یووه با تک گل میشل پلاتینی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید پیروز شد و برای اولین بار قهرمان اروپا شد.  پائولو روسی مهاجم سرشناس یوونتوس و ایتالیا نیز در سال ۸۲ توپ طلا را به خود اختصاص داد تا دومین ستاره بیانکونری باشد که این افتخار را کسب می کند. این افتخار طی سه سال متوالی ۸۳ الی ۸۵ توسط میشل پلاتینی تکرار شد.

هیسل 1985
فاجعه ورزشگاه هیسل
دوران شکوه یوونتوس همراه با مربیگری لیپی :

سال ۱۹۹۰ ویتوریو کایزوتتی جانشین بونیپرتی شد و تا سال ۲۰۰۳ درکنار یووه ماند. در سال ۹۰ یک کوپا ایتالیا و قهرمانی دوم در جام یوفا با مربیگری دینو زوف به کارنامه ورزشی باشگاه افزوده شد و جام سوم یوفا نیز در سال ۹۳ با تراپاتونی به تالار افتخارات باشگاه اضافه شد. طی سال های ۹۱ الی ۹۴ روبرتو باجو ستاره اصلی یووه بود. مهره ای که در سال ۹۳ موفق به دریافت توپ طلا شد تا تعداد توپ های طلای یوونتوس به عدد ۶ برسد. در سال ۹۴ مارچلو لیپی به سرمربیگری یووه انتخاب شد. افتخارات یوونتوس همراه با لیپی شامل:

 • سه اسکودتوی متوالی را در فصل های ۹۵- ۹۴، ۹۷ – ۹۶ و۹۸ – ۹۷
 • یک قهرمانی در کوپا ایتالیا در فصل ۱۹۹۵
 • دو سوپر کوپای ایتالیا در فصول ۹۵ و ۹۷
 • قهرمانی دوم بانوی پیر در لیگ قهرمانان اروپا که در فصل ۹۶ – ۹۵ به دست امد
 • جام بین قاره ای سال ۹۶
یووه 1996
قهرمانی یووه در لیگ قهرمانان ۱۹۹۵-۹۶

یوونتوس در سال های ۹۷ – ۹۶ و ۹۸ – ۹۷ نیز به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافت اما برابر حریفان شکست خورد و در جایگاه دوم ایستاد. یووه ابتدا در فینال برابر دورتموند با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد تا به دومین جام قهرمانی متوالی خود در لیگ اروپا دست نیابد و در فصل اتی نیز برابر کهکشانی های رئال با نتیجه یک بر صفر متحمل شکست شد و دومین ناکامی متوالی خود را در فینال لیگ قهرمانان اروپا تجربه می کند. در حالی که چهره جوان و دوست داشتنی بیانکونری ها الساندرو دل پیرو؛ امید دریافت جوایزی نظیر توپ طلا در سال ۹۸ بود، شدیدا از ناحیه زانو اسیب دید، مصدومیتی که او را برای مدتها از میادین فوتبال دور کرد. در سال ۹۸ زیدان موفق به کسب توپ طلای اروپا شد تا تعداد توپ ها طلای یووه به عدد ۷ برسد.

رفتن لیپی و آمدن آنچلوتی چندان موفقیت آمیز نبود و کارلتو تنها یک قهرمانی در جام اینترتوتو را در کارنامه دو سال مربیگری خود در یووه به جای گذاشت. یووه که با آنچلوتی به افتخار بزرگی دست نیافته بود تصمیم به تغییر مربی گرفت و  مارچلو لیپی  از فصل ۲۰۰۲ – ۲۰۰۱ بار دیگر سرمربی یوونتوس شد. افتخارات لیپی در دور دوم حضور در یوونتوس :

 • دو قهرمانی در سوپر کوپای ایتالیا
 • اسکودتوهای بیست و شش و بیست و هفت در سال های ۲۰۰۲ – ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ – ۲۰۰۲

در این سالها یوونتوس یک بار دیگر در سال ۲۰۰۳ در فینال لیگ قهرمانان مقابل میلان در ضربات پنالتی شکست خورد تا ۵امین نایب قهرمانی یووه در اروپا ثبت شود. (بیشترین تعداد نایب قهرمانی در اروپا). همچنین پاول ندود ستاره چک تبار یوونتوس موفق شد در سال ۲۰۰۳ توپ طلای اروپا را از آن خود کند و تعداد توپ های طلای یووه به عدد ۸ برسد. در پایان فصل ۲۰۰۳-۴ بود که لیپی از یوونتوس جدا شد تا فابیو کاپلو سکان هدایت یووه را بدست بگیرد.

 

— جهت مطالعه بخش اول تاریخچه باشگاه یوونتوس اینجا را کلیک کنید —

—-منتظر انتشار بخش سوم تاریخچه باشگاه یوونتوس باشید—-

 

همچنین می توانید با شرکت در جشنواره تاریخچه باشگاه یوونتوس، ضمن افزایش اطلاعات عمومی خود شانس برنده شدن جایزه هم داشته باشید. برای شرکت در این جشنواره اینجا را کلیک کنید. لازم به ذکر است ثبت نام و شرکت در جشنواره رایگان بوده و فقط در صورتی که بخواهید در قرعه کشی شرکت کنید می توانید با دادن الماس امتیاز خود را به کدشانس تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *