ازدواج ، نگاهی به مهم ترین اتفاق تاثیرگذار در نیمه دوم زندگی هر فرد + نتیجه نظرسنجی

ازدواج:

ازدواج یا پیوند زناشویی پیوندی آیینی‌است که طی احکام یا رسومی خاص بین زن و مرد در مذاهب و کشورهای مختلف برقرار می‌شود تا به تشکیل خانواده منجر گردد و می‌تواند منجر به زایش فرزند نیز شود. مردم‌شناسان برای اینکه تنوع وسیع اَعمال زناشویی مشاهده شده از سوی فرهنگ ها را در نظر بگیرند چندین تعریف رقابتی از ازدواج پیشنهاد کرده‌اند. اِدوارد وست‌مارک در کتابش با عنوان «تاریخ ازدواج انسان (۱۹۲۱)» ازدواج را به این صورت تعریف می‌کند: ارتباط پردوام یا کم‌دوام نر و ماده گذشته از عمل زادآوری محض تا بعد از تولد فرزند.

در هر ملت و جامعه ای به فراخور فرهنگ و آداب و رسوم نوع نگاهی خاص به ازدواج وجود دارد. در برخی فرهنگ ها جایگاه ازداوج بسیار مقدس و محترم شمرده شده و در بعضی فرهنگ ها صرفا به شکل یک قرارداد به آن نگاه می شود. به طور مثال در فرهنگ اروپایی چند قرن پیش مسئله ازدواج به قدری مهم تلقی می شد که جدا شدن زن و شوهر (طلاق) گناهی بسیار بزرگ و نابخشودنی محسوب شده و طلاق گیران را به آتش حتمی دوزخ وعده می دادند. البته این فرهنگ طی سالها و قرن ها به آرامی تغییر کرد و امروزه در فرهنگ غربی ازدواج با وجود اینکه هنوز برای بخش وسیعی تقدس دارد، ولی کمی هم شکل قراردادی به خود گرفته و مسئله طلاق آن تابوی گذشته را ندارد.

زمان ، وضعیت و معیارهای ازدواج :

بسته به این مسائل اجتماعی و ویژگی های فردی هر کس، مثل میزان تحصیلات، وضعیت اقتصادی-اجتماعی فرد، خرده فرهنگ، تربیت خانوادگی و … برای هر یک شخص هم ممکن است تعریف و نگاهی متفاوت به ازدواج وجود داشته باشد. با توجه به همین دیدگاه نیز هر فرد زمان، سن و وضعیت متفاوتی برای ازدواج و معیارهای متفاوتی برای همسر خود در نظر میگیرد. و نهایتا مسیر متفاوتی برای زندگی مشترک خود ترسیم می کند.

یکی از مقدمات داشتن جامعه ای سالم، پویا و رو به رشد، قدرت گرفتن و سلامت نهاد خانواده است. یک خانواده سالم و آگاه فرزندانی آگاه و متفکر ساخته و فرزندانی آگاه و سالم جامعه ای سالم و پویا می سازند. این موضوع اهمیت آموزش و آگاهی بخشی به جامعه در باب موضوع ازدواج و همسرگزینی را نمایان می سازد. اما پیش نیاز هر آموزش و آگاهی بخشی دانستن وضع موجود است. این به معنی لزوم تحقیق، مطالعه و تفحص در این باب است. خوشبختانه در طی سالهای اخیر چه در مقیاس جهانی و چه در مقیاس ملی و مذهبی کتاب ها، مقالات و نوشته های فراوانی در این باب نوشته شده است.

ما در مجموعه نت رای با علم به این موضوع و برای آنکه سهمی ولو اندک در این مسیر داشته باشیم تصمیم گرفتیم جشنواره ی “همسر دلخواه من” را در این باب برگزار کنیم. این جشنواره شامل مجموعه ای از نظرسنجی ها درباره معیارهای همسر مناسب و مسئله زندگی مشترک است. نظرسنجی های این جشنواره همگی توسط خود کاربران طراحی شده است که این موضوع به نوع دیگری دغدغه های مخاطبان ما در این باب را نشان می دهد. به طور حتم محتوا، نتایج و دیدگاه های این جشنواره فرصت خوبی برای مطالعه ی جامعه شناسان و متخصصان این حوزه است و مجموعه نت رای با کمال میل از همکاری در این موضوع استقبال می کند. برای شرکت در این جشنواره اینجا را کلیک کنید. ثبت نام دراین جشنواره و پاسخ به سوالات رایگان است و فقط کسانی که بخواهند شانس برنده شدن جوایز را هم داشته باشند می توانند با دادن الماس امتیاز خود را به کدشانس تبدیل کنند.

نظرسنجی :

همیشه در سامانه ما نظرسنجی ها و سوالات مربوط به موضوع ازدواج کم نبوده، چه قبل از این جشنواره و چه بعد از آن. در مدت اخیر سه نظرسنجی جالب توسط کاربران طراحی و برگزار شده که با هم به نتایج آنها نگاهی می اندازیم.

حداقل سن ازدواج برای دختر :

اولین سوال به نحوی سن مناسب دختران برای آغاز زندگی مشترک را میپرسید:

نظرسنجی سن ازدواج دختران

خب همانطور که بالاتر گفته شد هر فرد با توجه به مجموعه ای از عوامل و فاکتورهای یکی از گزینه ها را بهترین پاسخ به این سوال میداند. اما نگاهی بیندازیم به نتیجه این نظرسنجی :

نتیجه نظرسنجی سن ازدواج دختران

در واقع ۶۵ درصد شرکت کنندگان گزینه ۲۰ سال یا کمتر را انتخاب کردند! کمتر از ۲۰ درصد ۲۴ سال یا بیشتر را انتخاب کردند. نکته جالب دیگر این است که از نظر ۰٫۸ درصد شرکت کنندگان حتی زیر سن ۱۶ سال نیز کافی است! برای مشاهده نتیجه کامل این نظرسنجی و مطالعه نظرات کارابران کلیک کنید. 

برخی دیدگاه های جالب کاربران: 

 • سن ملاک ازدواج نیست رشد فکری مهمه یکی با ۱۴سال سن به اندازه یه ادم بزرگ درک و فهم داره
 • بنظرم سن ملاک نیست بلکه رشد فکری وجنسی توامان معیار ازدواج هست اما نه زیر ۲۰ سال
 • توانایی پخت و پز و سازگاری با شوهر مهمه
 • ۲۳ چون بنظرم آمادگی بهتری داره برای زندگی زناشویی
حداقل سن لازم برای پسران:

در دومین نظرسنجی نگاهی داریم به حداقل سن مناسب برای پسران:

نظرسنجی سن ازدواج پسران

طبیعتا سن مناسب ازدواج برای پسران و دختران با توجه به شرایط و نقش های متفاوت این دو در فرهنگ ما متفاوت است، نتیجه نظرسنجی را با هم میبینیم:

نتیجه نظرسنجی سن ازدواج پسران

در واقع ۵۶٫۳ درصد شرکت کنندگان گزینه ۲۴ سال یا عدد بیشتر را انتخاب کرده اند. همچنین ۰٫۲ درصد از شرکت کنندگان زیر ۱۷ سال را مناسب می دانند! برای مشاهده نتایج کامل و دیدگاه های کاربران کلیک کنید.

برخی دیدگاه های جالب کاربران :

 • اگه کمک بهش بشه ۲۰به بعد
 • نظرمن ۲۸سال باشه بهتراست
 • بهترین سن ازدواج ۱۸ سالگی
 • سن که ملاک نیست رشد عقلی مهمه والا یه انسان سی ساله به اندازه ۱۴ساله شاید عقل و قدرت کار نداشته باشه
 • بالابه ۲۸ یعنی ۳۰سالگی
زمان (وضعیت) مناسب برای ازدواج:

در نظرسنجی سوم که توسط کاربر دیگری طراحی شده بود، مسئله زمان مناسب یا به بیان بهتر وضعیت مناسب مطرح شده بود:

نظرسنجی زمان مناسب برای ازدواج

طبیعتا علاوه بر مسئله سن، زمان و شرایط روحی و عاطفی هم بسیار مهم است. البته این سوال به نحوی میپرسد که آمادگی عاطفی مهم تر است، مالی، یا .. ؟ نتیجه این سوال به خوبی نشان می دهد دغدغه اصلی مردم از چه جنسی است:

نتیجه نظرسنجی شرایط ازدواج

در واقع بر اساس این نظرسنجی ۴۷٫۴ شرکت کنندگان دغدغه های مالی و کاری را بسیار مهم می دانند و ۴۲٫۴ دغدغه های عاطفی و احساسی را مهم تر می دانند. باقی شرکت کنندگان هم باقی شرایط برایشان مهم تر است. برای مشاهده نتایج کامل و دیدگاه های کاربران کلیک کنید.

برخی دیدگاه های جالب کاربران :

 • اصولا آدم نباید ازدواج کند.اگر هم ازدواج کرد نباید بچه دار شود یا نهایتا یک فرزند.
 • زمانی که از لحاظ فکری جسمی ودرنهایت مالی آمادگی مدیریت یک خانواده رو داشته باشید.ممکنه برای بعضی ها این زمان ۲۰ سالگی باشه برای بعضی ها۴۰سالگی
 • ازدواج سنت پیامبراست فقط بدانی طرف چجوریه وخوب بلد باشی زندگی کنی, بیایم جوانامونو ازازدواج نهراسونیم
 • وقتی اوضاع مالیت خوب شد ازدواج باید کرد.بی پول نمیشه خرج ومخارج داد. بیای چند نفر دیگه راهم بدبخت کنیم؟

 

 

—- جشنواره همسر ایده آل من —-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *